Uczestnicy odbywającego się we Lwowie Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej zaapelowali do abp Mieczysława Mokrzyckiego o reaktywowanie tej organizacji w archidiecezji lwowskiej.
Spotkanie przedstawicieli Polski, Włoch, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Słowacji i Ukrainy odbywa się w dniach 20-22 maja br. we Lwowie-Brzuchowicach w 100-lecie Akcji Katolickiej świeckich.
„My, uczestnicy Kongresu z Białorusi, Włoch, Polski, Słowacji, Rosji i Ukrainy, zgromadzeni w Imię Trójcy Świętej, wobec Matki Bożej Łaskawej, Opiekunki Miasta Lwowa, wyrażamy pragnienie takiego miłowania Kościoła, aby z pomocą Bożą, zgodnie ze słowami bł. Jana Pawła II, być jego żywymi kamieniami, i móc realizować charyzmat Akcji Katolickiej” – napisali w przesłaniu uczestnicy spotkania.
Do abp Mokrzyckiego skierowali prośbę „o reaktywowanie Akcji Katolickiej Archidiecezji Lwowskiej oraz o modlitwę i błogosławieństwo pasterskie dla tej zbożnej sprawy, wyrażonej w zawołaniu św. Piusa X „Instaurare omnia in Christo” – „Wszystko odnowić w Chrystusie”.
Przyjęciem przesłania zakończył się pierwszy dzień kongresu zorganizowanego przez Instytut Teologii im. Św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach i Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce. Uczestnicy spotkania zapoznali się z bogatą historią Akcji Katolickiej w archidiecezji lwowskiej w okresie przed II wojną światową, którą przedstawił jeden z prelegentów, ks. Marian Skowyra. W ciągu dziewięciu lat istnienia, wspierani życzliwą postawą i czynną pomocą abp. Józefa Bilczewskiego, katolicy świeccy tej części ówczesnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej utworzyli liczącą 30 tysięcy członków organizację prowadzącą szeroką działalność religijną, społeczną, edukacyjną, kulturalną i charytatywną.
Podczas kongresu członkowie organizacji złożyli swoje świadectwa. Głos zabrali także młodzi katolicy działający od paru lat w strukturach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które istnieje już w 10. parafiach archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. „Teraz, jak powiedział ks. dr Jacek Uljasz, dyrektor Instytutu Teologii, przyszedł czas na Akcję Katolicką”.
O tym jak należy do tego przystąpić, o prowadzeniu pracy organizacyjnej i formacyjnej informowali ks. Józef Niżnik i prezes Kazimierz Kryla z archidiecezji przemyskiej, gdzie działa jedna z najprężniejszych i najliczniejszych struktur diecezjalnych Akcji Katolickiej w Polsce.
Z kolei Maria Grazia Tibaldi reprezentująca Sekretariat Generalny Międzynarodowego Instytutu AK zapoznała uczestników kongresu z funkcjonowaniem tej organizacji na świecie.
Jutro z gośćmi z zagranicy oraz przedstawicielami metropolii lwowskiej spotka się abp Mokrzycki, któremu podczas uroczystej Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie zostanie wręczone przesłanie Kongresu Akcji Katolickiej.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.