"Jestem chrześcijaninem w Wiedniu"

Na wielkie wieloetniczne i wielokulturowe święto wiary zaprasza archidiecezja wiedeńska 22 maja. Spotkanie pod hasłem „Jestem chrześcijaninem w Wiedniu“ ma nie tylko stanowić impuls do pogłębiania istniejących już kontaktów, lecz także pokazać „witalność Kościoła katolickiego w Wiedniu i jego dyskretny, ale skuteczny wkład w sferę integracji społecznej - jak podkreślają organizatorzy.

Reklama

W ramach tego święta planowane jest też nabożeństwo majowe z kard. Christophem Schönbornem, metropolitą Wiednia. Motto tegorocznych nabożeństw majowych brzmi: „Maria w kręgu apostołów oczekuje Zesłania Ducha Świętego“ .

Co najmniej 20 proc. katolików Wiednia ma korzenie „migracyjne“ - to znaczy, że albo ich rodzice nie urodzili się w Austrii, albo też ich językiem ojczystym jest inny niż niemiecki. „Kościół Wiednia jest miniaturą Kościoła powszechnego“ - uważa Alexander Kraljić, sekretarz generalny stowarzyszenia Wspólnot Katolickich z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Jego zdaniem, hasło „Jestem chrześcijaninem w Wiedniu“ stanowi element integrujący dla wszystkich.

Jutro w południe w wiedeńskim kościele wotywnym biskup pomocniczy Franz Scharl i wikariusz biskupi Karl Rühringer odprawią Mszę św. w kilku językach. Wielojęzyczne też będą modlitwy wiernych. Dary do ołtarza przyniosą wierni w charakterystycznych strojach swoich krajów. Po liturgii, podczas wspólnej agapy na terenach przylegających do świątyni, różne grupy kulturowe prezentować będą tańce i muzykę swoich regionów.

Wieczornemu nabożeństwu majowemu przewodniczyć będzie metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn. W jego trakcie specjalny taniec liturgiczny na cześć Maryi wykona grupa wietnamska, „Magnifikat“ poprowadzą lektorzy wspólnoty języka perskiego, a następnie – w języku aramejskim, a więc języku Jezusa - śpiewać będzie chór wspólnoty chaldejskiej i asyryjskiej.

Już od rana w kościele wotywnym i wokół niego będzie można usłyszeć pieśni i muzykę różnych krajów. „To ukazuje całą różnorodność i wielobarwność Kościoła powszechnego“ - z radością konstatuje pochodzący z Polski ks. Dariusz Schutzki. Na terenie dekanatu, którym dotychczas kieruje, też jest „wielobarwnie i wielokulturowo“. Mieszkają tam rodziny tureckie, hinduskie, pakistańskie, azjatyckie, afrykańskie. Nie dziwi więc, że podczas święta „Jestem chrześcijaninem w Wiedniu“ rozbrzmiewać będą hymny arabskie Kościoła melchickiego, a także pieśni kościelne katolików indonezyjskich, chińskich, filipińskich i brazylijskich.

Według biura prasowego archidiecezji wiedeńskiej, w stolicy Austrii żyje 14 różnojęzycznych wspólnot katolickich z krajów europejskich i 17 – z krajów pozaeuropejskich. Większość wiernych przebywa gościnnie w parafiach Wiednia, gdzie mogą modlić się i sprawować nabożeństwa w swoich językach ojczystych.

Archidiecezja wiedeńska za „oczywistą“ uważa także bliską współpracę ze wspólnotami prawosławnymi z Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, m.in. z patriarchatu Antiochii, z etiopskiego patriarchatu prawosławnego oraz z obu gałęziami Kościoła syryjsko-prawosławnego w stanie Kerala w południowych Indiach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WIEDEŃ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama