Anna Wojewoda już w dzieciństwie zaprzyjaźniła się z Matką Bożą. W domu rodzinnym była modlitwa, później piesze pielgrzymki na Jasną Górę, a ostatnio swoją więź wyraża, malując Jej wizerunki.
Tryptyk macierzyństwa
Ostatnimi maryjnymi pracami Anny Wojewody są „Zwiastowanie”, „Błogosławiona” i „Ona jest drogą”, składające się na tryptyk.
Ks. Witold Lesner /GN Tryptyk macierzyństwa to bardzo proste i głębokie w swojej symbolice obrazy „Zwiastowanie”, „Błogosławiona” i „Ona jest drogą” – Zwiastowanie dla Maryi to wielka radość i wyróżnienie, wspaniała chwila, ale też moment przyjęcia obowiązku, czegoś, co wymaga ogromnego poświęcenia, dlatego podtrzymuje Ona aureolę uniesionymi rękami – wyjaśnia autorka. – Dla kobiety w tamtych czasach czymś strasznym było zgodzić się na dziecko, gdy nie ma się męża. Sama przecież mówi: „Jakże mi się to stanie, skoro nie znam męża?” – kontynuuje pani Anna. Oprócz bycia panną z dzieckiem, miała jeszcze świadomość, że syn będzie musiał ponieść śmierć. – To wielki ciężar, a Ona mówi: „Niech się tak stanie”. Czasami zapominamy, że Maryja była przede wszystkim kobietą i w wymiarze ludzkim przeżywała trudności i dramaty.
Drugi obraz z cyklu „Błogosławiona” przedstawia postać Maryi z zaokrąglonymi kształtami i rękami opiekuńczo trzymającymi dziecko w łonie. – Dziś raczej nie używamy wyrazu „błogosławiona” na określenie kobiety w ciąży, a oznacza on m.in., że jest się pod opieką Bożą. Chciałam pokazać macierzyństwo jako tajemnicę i dar od Boga – tłumaczy pani Anna.
Trzeci obraz to odwrócenie zwykłej symboliki ikonograficznej, w której Matka Boża ręką wskazuje na Jezusa – Drogę. – Na moim obrazie to Jezus wskazuje na Maryję, sugerując, że przez Jej modlitwę i wstawiennictwo możemy wiele uzyskać u Syna. Jezus jakby mówił: „Módlcie się do Niej, Ona się za wami wstawi, a ja chętnie pomogę”. Jezus odwrócony w stronę Matki Boskiej wskazuje Tę, do której możemy się zwracać z naszymi prośbami – mówi malarka. Całość tryptyku zmusza do refleksji nad tajemnicami macierzyństwa Maryi i ludzkimi drogami do zbawienia.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.