Braterska solidarność z ludem Przymierza

Ponad 400 żydowskich uczonych i rabinów zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski napisało list otwarty do Papieża Franciszka, wyrażając wiarę w trwałą przyjaźń między społecznościami żydowską i chrześcijańską w obliczu trwającej wojny między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.

„Piszemy jako żydowscy uczeni, przywódcy religijni i wieloletni praktycy dialogu żydowsko-chrześcijańskiego w Izraelu, Ameryce i Europie, aby przypomnieć naszym braciom i siostrom w Kościele katolickim o «więzi, która duchowo łączy lud Nowego Przymierza z rodem Abrahama" (Nostra Aetate nr. 4)» w czasie niepokoju i udręki Żydów na całym świecie” – podkreślili sygnatariusze listu.

Przypominano, że atak Hamasu na obywateli Izraela 7 października to masakra będąca „najbardziej przerażającym atakiem na Żydów od czasów Holokaustu. Był to pogrom, o którym wszyscy mieliśmy nadzieję, iż nie jest już możliwy” – napisano.

„Kiedy Izrael odpowiedział wkroczeniem do Strefy Gazy w celu odzyskania zakładników i obrony przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Hamasu, a także Hezbollahu, Iranu, Huti z Jemenu oraz ich sojuszników i zwolenników na całym świecie, wina za masakrę i wojnę zaczęła być coraz bardziej kierowana w stronę wszystkich Żydów. Wielu wykroczyło daleko poza granice krytyki politycznej wobec polityki Izraela, wyrażając protest przeciwko prawu Izraela do istnienia i sprzymierzając się z zamiarami Hamasu zniszczenia Izraela” – zaznaczono w liście.

Dodano, iż „globalny wzrost ataków na Żydów od 7 października – w tym zabójstw, napaści fizycznych, gróźb, nękania i wandalizmu – oznacza najgorszą falę antysemityzmu od 1945 roku”.

Sygnatariusze listu z uznaniem przyjęli fakt potępienia antysemityzmu przez Papieża i hierarchów Kościoła. „Podzielamy również żal Kościoła z powodu palestyńskich cywilów, którzy wbrew własnej woli dostali się pod rządy Hamasu i zostali zabici w wyniku wojny, nie popełniając żadnego przestępstwa”. Przywołali także słowa Papieża wypowiedziane zaraz po tym ataku w niedzielę 8 października po modlitwie Anioł Pański, iż „każda wojna jest porażką (…) a najtragiczniejszym kosztem wojny jest utrata niewinnych istnień ludzkich”.

„Rozumiemy również, że Kościół stara się zachować neutralność polityczną w sprawie wojny na Bliskim Wschodzie, w którą zaangażowanych jest tak wiele mocarstw, ze względów dyplomatycznych” – napisano w liście.

Podkreślono jednocześnie, że „kryzys, przed którym stoimy, wykracza poza politykę. Osiemdziesiąt lat po Holokauście zagrożenia, przed jakimi stoją Żydzi, są ponownie prawdziwie i wyraźnie egzystencjalne”.

W związku z tym zwrócono się z prośbą do Kościoła, aby „pamiętał o dziedzictwie, które dzieli z Żydami i kierował się nie względami politycznymi, ale duchową miłością Ewangelii”.

Wśród sygnatariuszy są: rabin Yitzi Greenberg, jeden z najbardziej autorytatywnych teologów w dialogu żydowsko-chrześcijańskim, Ami-Jill Levine, która wykładała w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, Paula Fredriksen, Mark Bretler i znani rabini, tacy jak Yehiel Roupko i David Rosen z American Jewish Committee.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6