Dyskretni i cierpliwi

– W konfesjonale najpierw klękam od strony penitenta, żeby wiedzieć, jak tam jest niewygodnie – wyznaje jeden z kapłanów.

Penitencjarz – nie mylić z penitencjariuszem – to spowiednik, a nie więzień. Chyba że „więzień konfesjonału”, jak czasem zwykło się mówić o świętych Janie Vianneyu, ojcu Pio czy też polskim kapucynie bł. Honoracie Koźmińskim. Ich codzienność to spowiadanie. Penitencjarz jest kapłanem – spowiednikiem, upoważnionym przez biskupa do rozgrzeszania z najcięższych grzechów, z których w zasadzie należałoby się spowiadać tylko przed biskupem.

Czy więc penitencjarz to spowiednik do zadań specjalnych? – Pojednanie z Bogiem to nie jest zadanie specjalne, ale stałe zaproszenie od Boga – obrusza się jeden z penitencjarzy, który woli pozostać anonimowy, bo, jak podkreśla, nie chciałby krępować osób, które przychodzą do spowiedzi. – Totalna dyskrecja to mój priorytet, dlatego zachowuję daleko idącą powściągliwość i unikam publicznych wypowiedzi. Chodzi bowiem o komfort spotkania między Bogiem a człowiekiem.

Zwalniają z ekskomuniki

To biskup diecezjalny przekazuje penitencjarzom władzę rozgrzeszania tzw. grzechów zastrzeżonych (dla biskupa), z którymi związana jest ekskomunika latae sententiae, czyli zaciągana przez sam fakt dokonania czynu. W takich sytuacjach udzielenie rozgrzeszenia poprzedzone jest formułą zdjęcia jej z penitenta. Penitencjarz może bez żadnych ograniczeń zdjąć ekskomunikę związaną z grzechem dokonania aborcji, ale też z grzechów przeciwko religii i jedności Kościoła, takich jak chociażby apostazja.

– Po tym, jak przetoczyła się przez Polskę fala apostazji, teraz jest dość dużo osób, które uczyniły to – jak same mówią – pod wpływem emocji, jakiegoś impulsu czy nawet presji społecznej. Po opadnięciu emocji i przemyśleniu chciałyby powrócić do Kościoła – zauważa ks. Krzysztof Oksiędzki, penitencjarz z warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela. Pytają, co trzeba zrobić, jaka jest procedura. Penitencjarz nie tylko wyjaśnia wszystko krok po kroku, ale też słucha osób, które odeszły z Kościoła. Opowiada, że nieraz u podstaw ich decyzji były osobiste zranienia, z którymi nie potrafiły sobie poradzić inaczej niż poprzez bunt. Bardzo często nawet nie było to wystąpienie przeciwko Bogu czy Kościołowi, tylko niemoc poradzenia sobie z cierpieniem, jakiego doświadczyły. A gdy doszły emocje, presja społeczna, moda, wpływ mediów – apostazja wydawała się jedyną drogą wyjścia. Mówiły: „Nie chcę mieć nic wspólnego z tym środowiskiem, od którego doświadczyłem cierpienia”.

Gdzie znaleźć penitencjarza?

Internetowa wyszukiwarka zapewne i w tym pomoże, ale warto wiedzieć, że z zasady penitencjarze spowiadają w katedrach, które są kościołami biskupimi. To przecież biskup powołuje na ten urząd i udziela kapłanowi władzy rozgrzeszania z najcięższych grzechów. Archikatedry: oliwska w Gdańsku, św. Wojciecha w Gnieźnie czy Wniebowzięcia NMP w Kielcach to tylko niektóre miejsca, gdzie spowiadają penitencjarze. Są praktycznie w każdej katedrze.

Spotkać ich można również w innych znaczących kościołach na terenie diecezji: bazylikach, sanktuariach, kolegiatach, przy których ustanowione są kapituły. Na ogół zachowała się tradycja, że również te świątynie mają własnych penitencjarzy. Pierwotnie penitencjarzem był jeden z kanoników kapituły katedralnej lub kolegiackiej. Teraz też spowiadają m.in. w słynnej kolegiacie św. Anny w Krakowie czy znanej lokalnie kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Łukowie na Podlasiu.

Tam, gdzie penitencjarze mają dyżury spowiednicze, informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych parafii katedralnych, w gablotach z ogłoszeniami, a bywa, że też przy konfesjonałach, jak na przykład w katedrze w Bydgoszczy. Zainteresowani rozmową czy spowiedzią pytają proboszczów lub piszą do kurii diecezjalnej. Czasem kontakt do penitencjarza rozchodzi się pocztą pantoflową.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7