Szlachetna Paczka opublikowała nowy raport zatytułowany „Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia?”
Szlachetna Paczka opublikowała nowy raport zatytułowany „Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia?”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi, 40% ankietowanych uważa, że wielka mobilizacja ostatnich miesięcy związana ze wspieraniem uchodźców wojennych z Ukrainy może trwale zmienić postawy społeczne Polaków.
Raport pt. „Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia?” pokazuje jak zmienia się profil pomocy uchodźcom przez ostatnie miesiące. – Polacy mają dość tematu wojny. To nie oznacza, że są zmęczeni ludźmi, którzy uciekli przed wojną i są w trudnej sytuacji. Nadal kierujemy się współczuciem i potrzebą serca, szczególnie, gdy poznajemy historie konkretnych osób – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.
Odnotowano jednak spadek zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom z 56% w pierwszych tygodniach wojny do 47% w ostatnich dwóch miesiącach. – Ponad 50% respondentów deklaruje, że jest to spowodowane zmęczeniem tematami wojennymi. Oprócz tego wśród innych przyczyn znalazły się też niższe poczucie bezpieczeństwa finansowego, na które wpływa rosnąca inflacja, a także wizja wydatków związanych z wakacjami – opisuje Sadzik.
Zgodnie z raportem forma pomocy udzielanej Ukraińcom nie uległa w zasadzie zmianie. Wciąż najczęściej jest to wsparcie finansowe, którego udziela blisko połowa ankietowanych. – Poza tym dużym powodzeniem cieszą się zbiórki – 43% badanych przekazała żywność, a 35% odzież – wskazuje prezes Stowarzyszenia WIOSNA, dodając, że zmieniło się zaangażowanie w zbiórki inne niż wspomniane, co jest związane z innymi niż na początku wojny potrzebami uchodźców.
Dwa miesiące temu, co dziesiąty pomagający uchodźcom zaangażował się w pomoc jako wolontariusz. Dzisiaj liczba osób deklarujących takie wsparcie spadła do 7%.
– Może to mieć związek z mniejszym zapotrzebowaniem na wolontariuszy w punktach interwencyjnych, a także z wypaleniem w wolontariacie, które po tak intensywnym wysiłku, jaki obserwowaliśmy 3 miesiące temu, jest coraz powszechniejsze wśród wolontariuszy – ocenia Sadzik.
Co ważne, Polacy w udzielanej pomocy nadal kierują się przede wszystkim empatią wobec ofiar wojny w Ukrainie – 42% badanych jako główne motywy wpływające ich chęć działania i przeciwstawienia się złu wskazuje niezdolność pozostania obojętnym wobec krzywdy ludzi, a 40% potrzebę serca.
40% respondentów uważa dodatkowo, że wielka mobilizacja społeczna związana z napływem uchodźców ma szansę zmienić postawy społeczne w Polsce. – Trwała zmiana nas jako społeczeństwa pozostaje w naszych rękach. Od naszych działań zależy, ile z empatii skierowanej do potrzebujących pozostanie w nas przez kolejne miesiące – podsumowuje Sadzik.
Z inicjatywy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości powstało Centrum Informacji „Połączeni dla Ukrainy”, którego celem jest łączenie ludzi – tych, którzy chcą pomóc z tymi, którzy w zorganizowany sposób już pomagają. Pod numerem telefonu 12 333 71 08 i za pośrednictwem e-maila pomoc.ukrainie@wiosna.org.pl można dowiedzieć się, gdzie pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna.
Szlachetna Paczka wraz z innymi organizacjami współtworzy też całodobowy Punkt Pomocy w Krakowie, „Żyj w Krakowie”, przy ulicy Radziwiłłowskiej 3 – ma on wspierać każdego, kto chce znaleźć schronienie w Małopolsce. Szlachetna Paczka jest również partnerem projektu na stronie www.uasos.org, który łączy Polaków, oferujących swoje domy i mieszkania z osobami uciekającymi przed wojną w Ukrainie.
Aktualnie organizacja prowadzi akcję Solidarna Paczka – letnią odsłonę Szlachetnej Paczki, w której wsparcie otrzymają właśnie ukraińscy uchodźcy. Jeszcze przez 2 tygodnie na stronie www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę, której chce się udzielić pomocy.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.