- Ile radości przyniosło otwarcie studni. Najbardziej cieszyły się z tego wydarzenia kobiety i dziewczynki, które do tej pory codziennie musiały przynosić wątpliwej jakości wodę z oddalonej o 4 km rzeki Oti - pisze misjonarz o. Marian Schwark SVD
O pierwszej studni we wsi Nakodjabobodom, na północy Togo, w rejonie Guérin Kouka, informuje portal werbisci.pl.
To właśnie dzięki ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w prowadzoną przez Referat Misyjny z Pieniężna akcję “Studnia św. Józefa”, mieszkańcy tej położonej pół tysiąca kilometrów od stolicy (Lome) wioski, mają po raz pierwszy prosty dostęp do wody zdatnej do picia.
Odwiertu dokonano na początku roku. Poświęcenie studni nastąpiło 29 stycznia 2022 roku przez o. Mariana Schwarka SVD, wieloletniego misjonarza w Togo, który od lat koordynuje akcje pomocy w tym kraju.
Misjonarz, dziękując wszystkim dobrodziejom, wskazuje "ile radości przyniosło otwarcie studni. Najbardziej cieszyły się z tego wydarzenia kobiety i dziewczynki, które do tej pory codziennie musiały przynosić wątpliwej jakości wodę z oddalonej o
Obok studni powstała także kapliczka z figurą św. Józefa, która dotarła do Togo z Polski, wraz z pomocą.
Akcja “Studnia św. Józefa”, miała początek w marcu 2021 roku. Werbiści informują werbiści, że włączyło się w nią ponad 2,5 tys. ofiarodawców. Studnie głębinowe są potrzebne. Pora deszczowa w rejonie trwa od czerwca do początku listopada, ale gdy nadchodzi pora sucha "w okolicach Guerin Kouka już przed Bożym Narodzeniem nie ma ani źdźbła zielonej trawy. Ludzie palą busz, aby wyschnięta trawa ustąpiła miejsca nowej. I rzeczywiście na krótko wyrasta młoda trawa. Ale nie trwa to długo, gdyż w krótkim czasie bez wody wszystko wysycha. Kobiety i dziewczęta muszą wówczas iść po wodę kilometrami do większych rzek" informuje misjonarz.
Jedynym rozwiązaniem są studnie głębinowe, o których działanie (jak konserwacja pompy) po ich wywierceniu, troszczy się specjalny komitet wioski.
Więcej zdjęć studni na: www.werbisci.pl
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.