Módlmy się też za naszych wrogów, aby Bóg przemienił ich serca i aby potrafili odróżnić dobro od zła - deklaruje abp Mokrzycki.
Światowa Rada Kościołów wezwała do przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia w sprawie masakry w Buczy i do postawienia winnych przed sądem, zaapelowała również o natychmiastowe zakończenie mordowania niewinnych. Z kolei austriaccy biskupi określili działania rosyjskich wojsk jako świętokradztwo i grzech wołający o pomstę do nieba a metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki zaapelował o dalszą modlitwę za Ukrainę i o nawrócenie agresorów.
W oświadczeniu opublikowanym w imieniu członków Światowej Rady Kościołów, jej sekretarz generalny ks. Ioan Sauca, wyraził przerażenie z powodu ludobójstwa dokonanego przez rosyjskich żołnierzy na ludności cywilnej Buczy i w innych regionach Ukrainy. Zaznaczył, że raporty wskazują na drastyczne naruszenie norm prawa międzynarodowego przez Rosję. „Konieczne jest gromadzenie dowodów w tej sprawie, aby sprawcy owych okrucieństw zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości i skazani” – napisał w oświadczeniu.
„Cały świat jest przerażony tym, co zobaczył w Buczy” – powiedział z kolei abp Mieczysław Mokrzycki w wideoprzesłaniu do ukraińskich katolików. Metropolita lwowski po raz kolejny zaapelował o modlitwę za tych, którzy oddali życie za Ukrainę i o pokój. Podziękował wolontariuszom, darczyńcom i wszystkim, którzy pomagają Ukraińcom przetrwać ten trudny czas. „Módlmy się też za naszych wrogów, aby Bóg przemienił ich serca i aby potrafili odróżnić dobro od zła” – powiedział przewodniczący ukraińskiego episkopatu, który również swój własny dom otworzył dla wewnętrznych uchodźców.
Horrorem, świętokradztwem i grzechem wołającym o pomstę do nieba nazwali ludobójstwo w Buczy biskupi austriaccy. Przewodniczący tamtejszego episkopatu podkreślił, że jest głęboko wstrząśnięty doniesieniami płynącymi z opuszczonych przez Rosjan terenów i zaapelował o modlitwę w intencji Ukrainy. „Ta katastrofalna w skutkach wojna musi się zakończyć a odpowiedzialni powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości” – napisał abp Franz Lackner.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.
Abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji.