Brazylijczycy modlą się dziś za ofiary koronawirusa. Liczba zmarłych z powodu Covid-19 sięgnęła w tym kraju pół miliona osób. Dlatego też episkopat wezwał do szczególnej modlitwy, ale również do niesienia nadziei i pociechy duchowej, które są potrzebne w kontekście żałoby i utraty bliskich. Biskupi wystosowali też specjalne przesłanie na temat sensu życia i wezwali do solidarności z ludźmi cierpiącymi z powodu pandemii.
Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) przygotowała specjalny program modlitw za zmarłych, jak też kieruje do społeczeństwa przesłanie „całe życie ma znaczenie”. Smutny znak osiągnięcia 500 tys. zmarłych na Covid-19 nastąpił 19 czerwca. „Jest to symboliczna liczba, która nas dogłębnie porusza! Pół miliona osób to ogromna liczba ludzi” – podkreślił bp Joel Portella Amado, sekretarz brazylijskiego episkopatu.
Przez cały tydzień odbywały się wspólne modlitwy, różne manifestacje religijne i społeczne, które były, jak podkreślił sekretarz episkopatu, „gestem obecności wśród Brazylijczyków, jak też solidarności ze wszystkimi, którzy przeszli Covid-19 i jeszcze bardziej z tymi, którzy utracili swoich bliskich, czy też pozostawali w samotności bez żadnej pomocy, opóźnienia szczepień, zniechęcenia do wszelkich środków sanitarnych - dystansowania się, maseczek i tym podobnych”.
Abp Walmor Oliveira de Azevedo przewodniczący brazylijskiego episkopatu sprawował będzie Mszę św. - o godz. 15:00 miejscowego czasu - w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté, w stanie Minas Gerais za pół miliona Brazylijczyków zmarłych z powodu Covid-19. „Wszyscy, którzy mają chociaż trochę wrażliwości w sercu, powinni zatrzymać się w tym momencie, aby zastanowić się nad sensem życia” – zaznaczył z nadzieją przewodniczący episkopatu. Katolickie kanały telewizyjne, jak też portale społecznościowe transmitować będą tę liturgię. W chwili jej rozpoczęcia dzwonić będą dzwony świątyń na terenie całego kraju.
Inicjatywa episkopatu spotkała się z poparciem wielu podmiotów i jest „aktem solidarności, nadziei i zobowiązania, aby podjąć starania uczynienia Brazylii lepszym krajem” – podkreślił bp Joel Portella Amado. Wskazał, że czas modlitwy sprawia, że jest to okazja dla każdego, niezależnie od tego czy jest wierzącym, czy też nie, aby zatrzymać się, pomyśleć i zastanowić nad wartością życia.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).