Nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza przewodniczył uroczystej Mszy dziękczynnej z okazji 700-lecia katedry w Palencji, miasta, które leży ok. 250 km na północ od Madrytu. Ta trzecia co do wielkości katedra w Hiszpanii nazywana jest „Piękną nieznaną”.
Według dokumentów kamień węgielny został położony 1 czerwca 1321 r. Katedra pw. św. Antolina, patrona Palencji, została wybudowana w stylu gotyckim, choć posiada także elementy wizygockie i romańskie. Jej długość wynosi 130 m, a wysokość 42. Pomimo że jest to trzecia pod względem wielkości katedra w Hiszpanii, to jednak jest mało znana. Popularnie nazywana jest „Piękną nieznaną”. Z okazji obchodzonego roku jubileuszowego katedry władze kościelne i miejskie chcą pokazać jej bogactwo artystyczne i zamienić ją w „Piękną znaną”.
Abp Bernadito Auza przypomniał w homilii znaczenie dziedzictwa historycznego, artystycznego i kulturalnego katedry. W Palencji powstał pierwszy ośrodek uniwersytecki na ziemi hiszpańskiej. To w nim studiował, a następnie wykładał św. Dominik Guzmán (1170-1221). Z katedrą związanych jest wielu świętych, m. in. Franciszek Fernández de Capillas, misjonarz na Filipinach i pierwszy męczennik w Chinach. W Palencji powstało też kilka zgromadzeń zakonnych, m. in. Misjonarki Eucharystyczne z Nazaretu, które w tym roku obchodzą stulecie istnienia.
Nuncjusz apostolski zachęcił do poznania tej wielkiej historii, której symbolem jest katedra w Palencji.
Odpust zupełny jest po to, by zmierzyć się z konsekwencjami grzechu - mówi kard. Grzegorz Ryś.
Abp Galbas w czasie modlitewnego spotkania z braćmi z Taizé.
Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie.