Ukraina: Papieska pomoc dla ofiar konfliktu zbrojnego

Pomimo zakończonej rok temu akcji humanitarnej: „Papież dla Ukrainy” nie ustaje pomoc, jaką niesie Kościół katolicki na terenach wschodniej Ukrainy, gdzie od siedmiu lat trwa konflikt zbrojny. Jedną z inicjatyw koordynowanych przez ekumeniczną Chrześcijańską Służbę Pomocy oraz rzymskokatolicką Caritas jest ośrodek pomocy dla dzieci zamieszkujących miejscowości znajdujące się w strefie działań zbrojnych.

Akcja „Papież dla Ukrainy” była międzynarodową inicjatywą o charakterze humanitarnym, jaka została ogłoszona przez Papieża Franciszka w kwietniu 2016 roku. Wtedy to w Niedzielę Miłosierdzia w kościołach na terenie Europy zebrano ok. 16 milionów euro na pomoc ludności cywilnej, dotkniętej konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Ostatnią formą pomocy z funduszy, jakie wówczas uzbierano, jest zakup pojazdu dla przewozu dzieci do ośrodka pomocy humanitarnej.

Mówi ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Pawło Honcharuk: „Tutaj ok. 5 kilometrów od linii frontu, w Pionierskim koło Mariupola, znajduje się centrum, które prowadzą nasi wolontariusze. Zajmują się w nim dziećmi, które przywożą na miejsce z tych wszystkich miejscowości, gdzie toczą się walki. Tutaj zajmują się tymi dziećmi. Odbywa się katechizacja, zajęcia z psychologami, odrabiane są z dziećmi lekcje. Aby móc zwozić dzieci z tych miejscowości, to potrzebny był bus. Dzięki akcji „Papież dla Ukrainy” udało się zakupić bus i przekazać go do centrum, aby jego pracownicy mogli realizować swoje zadania”.

Spośród wszystkich diecezji rzymskokatolickich, to właśnie diecezja charkowsko-zaporoska została dotknięta konfliktem zbrojnym. To na jej terenie powstały dwie nieuznawane przez społeczność międzynarodową separatystyczne republiki: doniecka i ługańska.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11