Kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji?

„Dobry algorytm? Sztuczna inteligencja: etyka, prawo, zdrowie” – to temat rozpoczętej dziś w Watykanie konferencji Papieskiej Akademii Życia. Zakończy się w przyszłą sobotę apelem o kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji. Jego projekt uczeni przedstawią Papieżowi.

Przypominanie o potrzebie etycznych podstaw dla sztucznej inteligencji jest dziś szczególnie aktualne – zauważa ks. prof. Paolo Benanti z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, jeden z uczestników konferencji. Podkreśla on, że choć coraz więcej decyzji delegujemy na maszyny, to jednak za zadanymi im algorytmami i tak stoją jakieś uprzednie decyzje, które musi podjąć człowiek. 

„Weźmy konkretny przykład. Już w latach ‘70 zrodziła się dyskusja, jak powinien zachowywać się bezzałogowy pociąg, który przewozi ludzi po lotnisku. I wtedy wszyscy doszliśmy do zgody, że gdyby pociąg znalazł się w sytuacji, że musiałby wyrządzić krzywdę jednej albo trzem osobom, to by minimalizować straty, lepiej jest by poszkodowana została jedna osoba niż trzy – mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. prof. Benanti. – Dziś mamy autonomiczne samochody, które kosztują mnóstwo pieniędzy. Ale powstaje pytanie, czy można budować samochody, które w pierwszym rzędzie chronią właściciela samochodu, bo za to zapłacił, kosztem życia trzech nieznanych przechodniów? Okazuje się, że to co, było przedtem oczywiste, dziś bywa już kwestionowane. Etyka w odniesieniu do sztucznej inteligencji oznacza, że trzeba ustalić reguły, dzięki którym automatyzacja będzie zgodna z całą złożonością naszego społeczeństwa.“

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6