Abp Jędraszewski: Ważne, by kontynuować dzieło kultury spotkania

"Wierzę, że nasze krakowskie spotkanie katolików i muzułmanów z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim jest dobrą okazją, by podjąć wspólne działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać przemocy. By budować nasz wspólny dom..." - czytamy w opublikowanym 23 stycznia na stronie Archidiecezji Krakowskiej, liście abp Marka Jędraszewskiego, z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.

Reklama

Krakowski arcybiskup uwrażliwia, iż "bardzo ważne jest, by we współczesnym świecie pełnym zagrożeń i doznającym ogromnych przemian, kontynuować razem dzieło kultury spotkania rozpoczęte w naszym mieście przez św. Jana Pawła II".

W tym roku obchodzony jest jubileuszowy, dwudziesty już Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce. Towarzyszy mu hasło „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”,

Abp Jędraszewski przypomina, że "idea tego dnia obchodzonego z inicjatywy katolików współpracujących i inspirujących się działaniami świętego Jana Pawła II nie ma precedensu. To właśnie papież Polak przyczynił się w istotny sposób do tego, by budować piękne dzieło dialogu i kultury spotkania: tak bardzo potrzebnej we współczesnym świecie pełnym wyzwań".

W liście metropolita odwołuje się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych do przywódców muzułmańskich w Abudży (Nigeria) 22 marca r. 1998 r.

„Choć różnimy się sposobem pojmowania jedynego Boga, jesteśmy do siebie podobni w tym, że jedni i drudzy staramy się poznać i wypełniać Jego wolę. Samo to religijne dążenie stanowi duchową więź między chrześcijanami a muzułmanami, która może się stać trwałą i szeroką podstawą do współpracy w wielu dziedzinach. Ma to duże znaczenie wszędzie tam, gdzie chrześcijanie i muzułmanie żyją obok siebie”.

Abp Jędraszewski przywołuje też świadectwa życia katolickich misjonarzy, pracujących na rzecz jedności pośród muzułmanów, przypomina postać św. Franciszka z Asyżu, który spotkał się z sułtanem Kamilem al-Malikiem oraz pielgrzymkę papieża Franciszka na Półwysep Arabski, gdzie podpisano Deklarację o Ludzkim Braterstwie.

„Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relacje z Judaizmem i Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga. (…) - pisał papież Franciszek w bulli „Misericordiae Vultus”, ustanawiając nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia" - czytamy w liście abp Jędraszewskiego.

Całość na stronie https://diecezja.pl/aktualnosci/list-metropolity-krakowskiego-do-spolecznosci-muzulmanskiej-w-krakowie/

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama