Wieloletni sekretarz Ojca Świętego odprawił w papieskim sanktuarium na Białych Morzach Mszę św. wieńczącą XIV Dni Jana Pawła II.
W tym roku cyklowi wydarzeń poświęconych nauczaniu papieża Polaka przyświecało hasło "Uniwersytet". Jak podkreślał w homilii kard. Stanisław Dziwisz, Jan Paweł II – jako człowiek uniwersytetu – "był dla wszystkich" i przez wszystkich był odbierany jako pasterz i ojciec, jednak wyjątkowo dobrze czuł się w środowiskach akademickich.
- Nie tylko otaczał się młodzieżą akademicką. Już od czasów krakowskich miał wielu przyjaciół pośród profesorów wyższych uczelni naszego miasta. Lubił gromadzić ludzi ze środowisk akademickich na spotkania, rozmowy, dyskusje. Tak było również w Watykanie i Castel Gandolfo – przypominał krakowski arcybiskup senior.
Podkreślał, że Janowi Pawłowi II sprawy środowiska uniwersyteckiego leżały bardzo na sercu. - Leżało mu na sercu wykształcenie duchowieństwa, ale także młodzieży świeckiej. Wiedział, że od tego zależy przyszłość narodu, zwłaszcza pozostającego pod dyktaturą totalitarnego systemu, nie mającego wiele wspólnego z prawdą o człowieku, o jego korzeniach, o jego godności i powołaniu do życia w Bogu – mówił.
Przypomniał ponadto, że to dzięki staraniom Jana Pawła II powstała Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie jako spadkobierczyni usuniętego przez władze komunistyczne Wydziału Teologicznego UJ.
- Ukoronowaniem marzeń Jana Pawła II było powołanie do życia Uniwersytetu Papieskiego jego imienia w Krakowie, dokonane 19 czerwca 2009 roku przez papieża Benedykta XVI. Następca świętego papieża znał jego starania w tym zakresie oraz marzenia, a sam również był i jest człowiekiem uniwersytetu – dodał kaznodzieja.
Jak stwierdził, Jan Paweł II często podkreślał ważność misji uniwersytetu i wyższych uczelni jako wspólnot "ludzi szukających mozolnie prawdy i dzielących się tą prawdą z innymi". - Nikt i nic nie zastąpi tej posługi w społeczeństwie. Posługa myślenia jest bliska Kościołowi, a Jan Paweł dostrzegał w niej, obok wiary, jedno z dwóch skrzydeł – fides et ratio – "na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy", aby poznając ją, człowiek poznał samego Boga i samego siebie” - zaznaczył.
Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa. Od 2006 r. organizuje je Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Tematami poprzednich edycji były m.in. prawda, dobro, wiara i nauka, godność, miłosierdzie.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).