Modlitwa się za zmarłych w najstarszej katedrze w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych przewodniczył Mszy św. połączonej wewnątrz świątyni z procesją za zmarłych.

W Dzień Zaduszny Kościół stara się przyjść z pomocą swoimi modlitwami zmarłym, którzy podczas ziemskiego życia byli wprawdzie otwarci na Boga, ale w sposób niedoskonały – powiedział w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych przewodniczył Mszy św. połączonej wewnątrz świątyni z procesją za zmarłych.

Podczas liturgii abp Gądecki wspomniał papieża Jana XIII, który w 968 r. ustanowił w Poznaniu pierwszą diecezję w Polsce, biskupów, arcybiskupów i prymasów Polski, którzy tu pasterzowali, a także królów i władców polskich pochowanych w katedrze – Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego, Przemysła II i Rychezę. Uczestnicy modlili się też za kapłanów, kleryków, zakonników i zakonnice oraz wszystkich wiernych zmarłych.

„Kościół stara się dziś przyjść z pomocą tym, którzy za życia na ziemi nie dojrzeli w pełni do miłości Boga i bliźniego i oczekują w czyśćcu, który jest przedsionkiem nieba, na ostateczne oczyszczenie” – mówił abp Gądecki.

Ks. prof. Paweł Wygralak w homilii wspominał o odpowiedzialności za przekazanie dalszym pokoleniom prawdziwej wiary. „Kiedy stajemy w tej katedrze, «Matce kościołów» naszej diecezji, która jest świadkiem przemijania ludzkich pokoleń i jednocześnie świadkiem trwania na tej ziemi, to zdajemy sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność ciąży na każdym z nas, na naszym pokoleniu, odpowiedzialność za wartości, które nam przekazano; czy i my okażemy się tak dobrymi nauczycielami, kapłanami, rodzicami, wychowawcami, iż kolejne pokolenia wytrwają w wierności wierze i Ojczyźnie” – mówił dziekan Wydziału Teologicznego UAM.

Liturgia za zmarłych zakończyła się w krypcie katedry poznańskiej, gdzie znajdują się m.in. groby biskupów poznańskich – kard. Mieczysława Ledóchowskiego, abp. Antoniego Baraniaka i Jerzego Stroby.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7