W sobotę 22 czerwca o godzinie 17 na wrocławskim rynku odbędzie się różaniec za prześladowanych chrześcijan. Tym razem katolicy będą modlić się także o powrót do zdrowia ks. Ireneusza Bakalarczyka oraz w intencji wynagradzającej za atak na kapłana.
Modlitwa jest prowadzona regularnie od trzech lat przez Krucjatę Młodych w szeregu intencji: za prześladowanych chrześcijan, aby wytrwali w wierze; o nawrócenie ich prześladowców oraz za Europę i Europejczyków, by powrócili do dziedzictwa cywilizacji chrześcijańskiej.
– W tym miesiącu dodaliśmy również intencję szczególną: o powrót do zdrowia ks. Ireneusza Bakalarczyka i w intencji wynagradzającej za niedawny brutalny atak na tego kapłana. Chcemy w ten sposób wyrazić solidarność i wsparcie dla księdza i Kościoła w Polsce w tym wyjątkowo trudnym czasie – mówi Wojciech Jabłoński z Krucjaty Młodych.
Dodaje, że chrześcijaństwo obecnie jest najbardziej prześladowaną religią na świecie według wielu statystyk. W szczególności w krajach arabskich i afrykańskich trwają nieustannie brutalne prześladowania wyznawców Chrystusa.
– My przypominamy o tym w przestrzeni publicznej. Nie chcemy być obojętni na to zjawisko i ofiarowujemy im pomoc poprzez m.in. modlitwę. Nasz różaniec jest publiczny, aby mógł mieć wymiar zadośćuczynienia Panu Bogu za zbrodnie prześladowań i będącą ich skutkiem utratę wiary – informuje W. Jabłoński.
Podaje przy tym nauczanie św. Ludwika de Montforta o tym, że modlitwa publiczna jest bardziej skuteczna od modlitwy indywidualnej dla złagodzenia gniewu Bożego i wyjednania Jego miłosierdzia. Z tego powodu Kościół popierał ją zawsze w czasach powszechnych klęsk i katastrof.
– Właśnie dlatego gromadzimy się cyklicznie w każdą czwartą sobotę miesiąca na placu Gołębim wrocławskiego rynku, aby wspólnie modlić się w szerokim gronie i przypominać o złu prześladowań na całym świecie. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do dołączenia – zachęca Jabłoński.
Nabożeństwo zostało zainicjowane przez młodych katolików, ale przyciąga osoby w różnym wieku i, jak twierdzą organizatorzy, jest prawdopodobnie najdłużej odbywającą się regularnie modlitwą publiczną w Polsce. A Krucjata Młodych to organizacja młodych świeckich katolików działająca w przestrzeni publicznej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.