Liderzy kościołów chrześcijańskich Europy wzywają swoich wiernych do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Nie odrzucajcie Unii Europejskiej, ale idźcie głosować, kierując się wyznawanymi wartościami” – piszą w specjalnie opracowanym dossier. Konferencja Kościołów Europejskich jest organizmem ekumenicznym, który zrzesza 114 Kościołów tradycji prawosławnej, ewangelickiej oraz anglikańskiej. Swą siedzibę ma w Brukseli.
W dossier przypomina się, że od samego początku Unia Europejska była budowana jako wspólnota wartości. Dzisiaj żyje ona pod dużą presją. Zagrożenie populizmem oraz różnymi ekstremizmami politycznymi osiągnęło poziom niespotykany wcześniej w historii. Chrześcijanie ponoszą współodpowiedzialność za społeczeństwo oraz za jakość życia wspólnego. Ich zadaniem więc jest włączenie chrześcijańskiego sposobu rozumienia i wrażliwości w życie Europy. Chodzi o takie wartości jak: sprawiedliwość, pokój, solidarność oraz godność człowieka. Ważne, aby Europa stawała się bardziej bezpieczna, społecznie sprawiedliwa i otwarta. Trzeba budować mosty oraz stawać się narzędziami pojednania.
Sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europy Torsten Moritz zwraca uwagę, że dossier pod tytułem: „To jest nasza przyszłość” stanowi rodzaj przewodnika po Unii Europejskiej. Przestawia on w syntetyczny oraz atrakcyjny graficznie sposób znaczenie Parlamentu Europejskiego, jego rolę oraz skład.
Na zakończenie dossier przedstawia konkretne propozycje. Zachęca więc przede wszystkim do wzięcia udziału w wyborach, zasięgnięcia informacji na ten temat, do kontaktu z kandydatami, aby podzielić się z nimi swoimi oczekiwaniami oraz refleksjami, a także do brania udziału w lokalnych debatach, uaktywniania innych osób, poznania stanowisko Kościołów. Przede wszystkim jednak należy skorzystać z prawa głosu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.