W czasie dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek kontynuował cykl rozważań nt. „Ojcze nasz”. Papież odniósł się do drugiej prośby zawartej w tej modlitwie „przyjdź królestwo Twoje”. Podkreślił, że znaki nadejścia królestwa Bożego bywają różnorodne.
TŁUMACZENIE:
„Jezus rozpoczyna swoją posługę, zajmując się chorymi, zarówno na ciele, jak i na duchu, tymi którzy żyli w wykluczeniu społecznym - podobnie jak trędowaci - grzesznikami na których wszyscy patrzyli z pogardą. Sam Jezus wskazuje te znaki: „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11,5).”
Franciszek zauważył, że świat wciąż jest naznaczony grzechem, pełen wielu ludzi cierpiących, wojen i wielu form wyzysku, a wszystkie te fakty świadczą o tym, że zwycięstwo Chrystusa jeszcze się w pełni nie dokonało.
- Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków - mówił papież. Rozpoczynamy Wielki Post. Liturgia Środy popielcowej, zwłaszcza obrzęd posypania głów popiołem, uświadamia nam naszą przemijalność, potrzebę pokuty, postu i wyrzeczenia. Otwórzmy nasze serca i umysły, by właściwie odczytać sens naszego życia w świetle tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim.
W dzisiejszej audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie udział wzięło ok. 10 tys. wiernych z całego świata.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.