Bez wątpienia kardynał stoi bardzo mocno na ziemi. A jednocześnie nieustannie pyta o spojrzenie Boga. Teologia nie jest dla niego teorią, jest odpowiedzią.
Rozmowa z kard. Luisem Tagle nosi tytuł: "Radość Ewangelii. Rozmowy o odnowie Kościoła". Nie wiem, czy najtrafniejszy. To przede wszystkim rozmowa o nim samym: całej jego życiowej drodze, począwszy od rodzinnego domu a skończywszy na obecnej posłudze. Kim jest kard. Tagle, skąd się wziął? Czego doświadczył, co go uformowało?
Im dalej jednak wchodzimy w historię życia, tym więcej jest głębokich spostrzeżeń dotyczących tego, jaki powinien być Kościół, jak powinien postępować w dzisiejszym świecie, jak reagować na problemy? Nigdy nie są to odpowiedzi teoretyczne, zawsze podparciem dla nich jest konkret: rozeznanie sytuacji, dostrzeżenie potrzeb zwłaszcza najuboższych. Bez wątpienia kardynał stoi bardzo mocno na ziemi. A jednocześnie nieustannie pyta o spojrzenie Boga. Teologia nie jest dla niego teorią, jest odpowiedzią, wyjaśnieniem... Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, a szkoda.
Jednocześnie nie są to odpowiedzi lokalne, rozwiązania do zastosowania tylko tu i teraz. To rzeczywiście może być program odnowy Kościoła, choć programem nie został nazwany.
Książkę kończy zapis rekolekcji wygłoszonych w łódzkiej archikatedrze we wrześniu 2018 roku. Myślę jednak, że więcej wniosków jest w stanie przynieść uważna lektura rozmowy. Zwłaszcza jeśli nie skupimy się na anegdotach, typu przyszły kardynał gotujący dla mieszkańców przytułku misjonarek miłości.
Nie warto tej rozmowy sprowadzić do anegdot. Zbyt wiele w niej ważnych myśli. Być może szczególnie istotnych dla nas - Europejczyków - czasem przekonanych, że jesteśmy pępkami świata i Kościoła. Nie jesteśmy.
Kard. Louis Tagle: "Radość Ewangelii. Rozmowy o odnowie Kościoła". Wydawnictwo WAM.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Nominację biskupią kard. Tagle otrzymał od Jana Pawła II. Który papież kreował go kardynałem i kiedy?
Odpowiedź: Benedykt XVI, 24 listopada 2012
Książki wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.