Abp Ryś: "Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym".
W Laskach k. Warszawy odbyło się spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ze środowiskami ewangelizacyjnymi z całej Polski. Przewodniczył mu abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Owocem spotkania jest powstanie Forum Współpracy między wspólnotami a Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Koordynatorem forum został o. Jacek Dubel CSsR.
W dalszej części ustalono m.in. szczegółowy plan ogólnopolskich rekolekcji dla księży, które w Łodzi poprowadzi Zespół ds. NE w dniach 23-26 IV 2019 r. oraz międzyzakonnych rekolekcji dla sióstr w Laskach k. Warszawy, które odbędą się w dniach 30.01-02.02.2020 r. Szczegóły i zapisy będą dostępne niebawem na stronie www.nowaewangelizacja.org.
Ważnym momentem obrad było sprawozdanie grupy roboczej nt prac przygotowawczych do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który będzie miał miejsce w Gnieźnie w dniach 24-27.10.2019 r. Kongres będzie odbywał się w dotychczasowym kluczu: rekolekcje - ewangelizacja. Jego tematem będzie rodzina w kontekście papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Oprócz rekolekcji i konferencji przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz piknik ewangelizacyjny dla rodzin.
W związku z narastającą w ostatnim czasie popularnością serwisu zwiedzeni.pl, którego twórcy posuwają się do opiniowania wielu środowisk związanych z nową ewangelizacją, została w ramach Zespołu KEP ds. NE powołana grupa robocza do przeanalizowania treści serwisu oraz sporządzenia opinii nt. wiarygodności publikowanych w nim materiałów.
Podczas spotkania z przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych wystąpił Andrzej Sionek, inicjator powołania Ogólnopolskiego Forum Współpracy Wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji, które to forum nie ma być strukturą a przestrzenią, w której będziemy się spotykać dla wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń.
Abp Grzegorz Ryś, podsumowując spotkanie, powiedział, że „przez ostatnie cztery lata mieliśmy dobry czas dla wspólnot. Teraz przeżywamy doświadczenie krzyża, gdzie musimy zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele. Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym czy też obok, żyjąc wszystkim, tylko nie tym, czym żyje Kościół. Szansą staje się CHARIS, stworzone przez Franciszka dla budowania relacji, a nie tworzenia struktur dla struktur. W tę szansę wpisuje się też nasze Forum Współpracy”.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.