Zimbabwe: Kościół gwarantem pojednania

Kościół w Zimbabwe stoi przed zadaniem zjednoczenia podzielonego społeczeństwa – wskazuje pracujący w tym kraju o. Joe Arimoso SJ. Podkreśla on, że po ostatnich wyborach, gdzie w zamieszkach zginęło 6 osób, do Kościoła należy zadanie odbudowania pokoju i jedności w kraju.

W listopadzie ub.r. armia przeprowadziła bezkrwawy pucz odsuwając od władzy rządzącego przez prawie 30 lat Zimbabwe Roberta Mugabe. Zamach stanu poskutkował osadzeniem w roli głowy państwa Emmersona Mnangagwy (z tej samej frakcji politycznej), który 3 sierpnia br., tym razem w demokratycznych wyborach, został wybrany na prezydenta. Po odsunięciu od władzy Mugabe, zarówno Kościół, jak i społeczeństwo było pełne nadziei na poprawę sytuacji.

Jak mówi o. Arimoso oczywistym było, że te wybory będą skomplikowane. Episkopat opublikował list pasterski, w którym przestrzegał wiernych, że po wyborach zawsze pozostaje jakaś grupa ludzi, która jest rozczarowana wynikiem. Nie popierając żadnego z kandydatów, biskupi wyrazili nadzieję, że Zimbabwe będzie kroczyło ku umocnieniu rządów demokratycznych, a nie autorytarnych, w duchu wzajemnej współpracy. Po ogłoszeniu wyników na ulice wyszły jednak protesty, podczas których zastrzelono 6 osób, a przecież w zeszłym roku dzisiejsi manifestanci i żołnierze wspólnie świętowali obalenie prezydenta Mugabe.

Choć problemy w Zimbabwe są naprawdę skomplikowane – wskazuje afrykański jezuita – Kościół wielokrotnie udowodnił, że rozumie sytuację panująca w kraju i swoją rolę w leczeniu poranionego społeczeństwa. Pokazał też, że nie milczy w obliczu trudnych kwestii, takich jak korupcja, czy łamanie praw człowieka. Swoją strategiczną pozycję, jako instytucja prowadząca różne ośrodki modlitewne, społeczne i edukacyjne Kościół może wykorzystać, aby stać się liderem w procesie pojednania zwaśnionego narodu i kształtowania jego przyszłości.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7