Zadania biskupa w odniesieniu do kapłanów to temat sympozjum przedstawicieli episkopatów Azji. Odbywało się ono w dniach 28 sierpnia do 1 września w Pattaya, w Tajlandii, a wzięło w nim udział siedemdziesięciu biskupów i pięciu ekspertów.
Wyrażono uznanie dla pracy licznych księży, którzy często muszą stawiać czoło trudnym warunkom. Stają w obliczu wielu oczekiwań, co może prowadzić do przemęczenia i syndromu wypalenia. Biskupi są świadomi obowiązku pomocy kapłanom, aby mogli oni radośnie i skutecznie pełnić swą posługę.
Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na potrzebę wypracowania programów stałej formacji księży. Są oni przekonani, że wartości dominujące na znacznej większości kontynentu azjatyckiego – umiłowanie życia duchowego, oderwanie od dóbr materialnych, silne więzi rodzinne i poszanowanie starszych - mogą stanowić mocne podstawy dobrych powołań do kapłaństwa. Wiele miejsca poświęcono sytuacji duchownych przeżywających trudności. Biskupi są przekonani, że jakiekolwiek obawy i lęki nie mogą sprawiać, by unikano leczenia specjalistycznego, w przypadkach, gdy jest ono niezbędne. Uczestnicy konferencji wyrazili optymizm odnośnie do sytuacji lokalnego Kościoła. Jego podstawą jest zaangażowanie i ofiarność wielu księży, zakonników i zakonnic.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.