To takie miejsce, gdzie jak okiem sięgnąć są młodzi ludzie otwarci na to, co Pan Bóg ma im do powiedzenia, i słuchają siebie nawzajem. Warto tu zajrzeć.
Zaczyna się 6. edycja SMAL-u, czyli Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej. To cykliczne wydarzenie jest organizowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z wieloma wspólnotami naszej diecezji.
− #SMAL2018 jest wspaniałą okazją do spotkania dawno niewidzianych przyjaciół. Nie zabraknie również czasu na poznanie wielu nowych, wyznających te same chrześcijańskie wartości. To piękne doświadczenie wspólnoty i wiary przepełnionej miłością, a także współpracą i radością – mówią osoby z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, zaangażowane w przygotowanie spotkania w Garbowie.
Miejsce dla młodzieży
W 2013 roku w głowach kilku ludzi zakiełkował pomysł, aby stworzyć wydarzenie, na którym zgromadzą się młodzi ludzie z archidiecezji lubelskiej. Już w sierpniu odbył się pierwszy SMAL. Miał on wymiar zaledwie jednodniowego spotkania. Zgromadziło się wtedy blisko pół tysiąca młodych ludzi. W 2015 roku spotkanie trwało dwa dni. Wtedy to młodzi gościli symbole Światowych Dni Młodzieży, krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W 2016 roku SMAL został rozszerzony do trzech dni. Jak do tej pory najwięcej uczestników zgromadziło się w 2015 roku i było to prawie 800 osób.
− Celem Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej jest doświadczenie przez młodego człowieka radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz budowanie i pogłębianie jego relacji z Chrystusem – mówi ks. Adam Bab, duszpasterz młodzieży archidiecezji lubelskiej.
− Jesteśmy z różnych wspólnot albo nie jesteśmy z żadną związani, a tutaj znajdujemy wspólny język, potrafimy rozmawiać o tym, co w naszym życiu najważniejsze, co nas martwi, co cieszy. Duch Święty sprawia, że jesteśmy wobec siebie bardzo otwarci i szczerzy, a to czyni wielkie rzeczy w naszym życiu − mówią Agnieszka i Ewelina, uczestniczki ubiegłorocznego SMAL-u.
Teraz On
Każde spotkanie ma swoje hasło. I tak w poprzednich latach były to: „Łyknij życia”; „Jaka jest twa cena?”; „Kochaj na czysto”; „Poznaj się!” i „Dasz wiarę?”. Tegoroczne hasło spotkania brzmi: „Teraz On!”.
− To jak zawsze młodzi wymyślili hasło, oni poprosili, by im o wierze opowiedzieć, pomóc dokonywać wyboru najważniejszego w życiu: czy pójść za Jezusem, czy za światem. Chcą słuchać o tym, co ma im do zaoferowania Pan Bóg, tym bardziej że widzą, jak wielu ich rówieśników mija kościół z daleka, a jednocześnie szuka autorytetów i chce znaleźć receptę na szczęście. Hasło „Teraz On!” wskazuje na Jezusa, którego można wybrać w każdej chwili swego życia. O tym będziemy rozmawiać podczas SMAL-u w Garbowie − mówi ks. A. Bab.
− W programie tegorocznego SMAL-u znajdziemy czas zarówno na modlitwę, adorację, Eucharystię, jak i na znakomite konferencje prowadzone przez ks. Andrzeja Krasowskiego. Nie zabraknie też przestrzeni na niezapomnianą zabawę w chrześcijańskim duchu, przy koncertach zespołów Siewcy Lednicy i Good God. Stawiamy także na rozwój − uczestnicy mają do wyboru udział w warsztatach, które mają na celu pogłębienie pasji artystycznych, charytatywnych, sportowych i społecznych młodych ludzi – podkreślają organizatorzy.
Niezapomniane chwile
Ci, którzy uczestniczyli już w SMAL-u, mówią, że to jedno z najcenniejszych doświadczeń w ich młodym życiu. Dla Eweliny spotkanie w Garbowie było przede wszystkim płaszczyzną porozumienia całkiem obcych sobie ludzi. – To niesamowite doświadczenie, gdy spotykamy się w małej miejscowości niedaleko Lublina, gdzie niby: nie ma nic nadzwyczajnego, i szybko znajdujemy wspólny język. W ubiegłym roku dla mnie było to już czwarte Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej na pięć, jakie do tej pory miały miejsce. Gdy raz zasmakowałam tak wielkiej wspólnoty i energii, jaka się wyzwala na wspólnej modlitwie i spędzaniu razem czasu, chcę tu wracać. Mamy tu okazję poznać, czym żyją różne wspólnoty skupiające młodych ludzi, odnaleźć coś dla siebie i zaznać wielkiego pokoju w sercu – mówi Ewelina.
O wartości SMAL-u przekonana jest też Agnieszka. – Nam, młodym, potrzeba takich spotkań, bo są dla nas drogowskazami. Łatwo w życiu się pogubić, gdy samemu chcesz znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Potrzebujemy autorytetów, które wskażą nam drogę. Jednocześnie chcemy zwyczajnie rozmawiać o tym, co nas cieszy, czego się boimy, jakie są nasze marzenia i pragnienia. Dlatego tu wracam, w tym roku też się wybieram – mówi dziewczyna. Spotkanie młodych w Garbowie potrwa w tym roku od 23 do 26 sierpnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.