Święty Kanut IV urodził się około 1043 roku. Był synem króla duńskiego, Swena II Estrydsena. Niektóre źródła historyczne podają, że Kanut miał być jednym z dowodzących łupieżczym najazdem Wikingów na Anglię w 1075 roku.
W czasie powrotu z tamtej "angielskiej" wyprawy, duńscy rabusie mieli zatrzymać się we Flandrii. Jej mieszkańcy także byli wrogo nastawieni do Anglików, stąd też późniejsza żona świętego Kanuta – Adela – pochodziła właśnie z Flandrii. Była córką tamtejszego księcia, Roberta I, małżeństwo to było natomiast swoistym przypieczętowaniem sojuszu między Duńczykami i flandryjskimi przodkami dzisiejszych Belgów.
Do ślubu Adeli z Kanutem doszło, gdy ten ostatni otrzymał koronę duńską w 1080 roku, po śmierci swego brata Haralda III Heina. Na tronie zasiadał przez ostatnich sześć lat swojego życia. Adela urodziła mu syna, Karola I Dobrego – późniejszego błogosławionego.
Kanut w trakcie swego krótkiego panowania nad Danią, starał się wzmacniać władzę monarszą w królestwie, wspierając jednocześnie duński Kościół. Fundował nowe opactwa i kościoły, troszczył się o najuboższych mieszkańców swego kraju. To właśnie Kanut, jako pierwszy, miał sprowadzić do Danii angielskich benedyktynów. Jeden z nich – pochodzący z Canterbury brat Ailnoth – spisał po latach żywot świętego, dzięki czemu mamy tak wiele informacji biograficznych dotyczących Kanuta IV.
Wiemy na przykład, że Kanut IV zabiegał dla siebie o angielską koronę, jako potomek (wnuk) Kanuta I Wielkiego, który zasiadał na tronach Anglii, Norwegii i Danii, a także zarządzał Pomorzem i Szlezwikiem. Nie udało mu się jednak pójść w ślady słynnego dziadka. Potężna flota, którą Kanut IV zgromadził przeciw Anglikom, ostatecznie nigdy nie wypłynęła w kierunku Brytanii, król zaś zmuszony był uciekać przed niezgadzającymi się na jego rządy buntownikami, wśród których był także jego brat, Olaf I Głód.
Wikingowie nigdy potem nie odbudowali już swej potęgi, natomiast Kanut, wraz z towarzyszącymi mu kompanami został zamordowany 10 lipca 1086 w kościele pod wezwaniem świętego Albana w Odense. W niespełna 20 lat po śmierci został kanonizowany i uznany za patrona Danii.
Więcej o świętych na każdy dzień roku dowiesz się w serwisie kosciol.wiara.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.