Mieszkańcom Podbeskidzia FSM kojarzy się z nazwą bielskich zakładów, dawniej produkujących syrenę i malucha. Dziś skrót ten oznacza Franciszkańskie Spotkanie Młodych.
Kalwaria Pacławska to wiekowe sanktuarium maryjne, leżące na granicy z Ukrainą, prowadzone przez franciszkanów konwentualnych. Na przełomie lipca i sierpnia na tygodniowe rekolekcje ze świętymi Franciszkiem i Klarą przyjechało tu blisko tysiąc młodych z całej Polski. Wśród nich była też piętnastoosobowa grupa z Rychwałdu i Łękawicy.
Ekologiczny patronat
Spotkania mają ponaddwudziestoletnią tradycję. To tydzień modlitw, katechez, spotkań i dyskusji w grupach, nabożeństw, koncertów i seansów filmowych pod gołym niebem. „Ze świętymi Franciszkiem i Klarą wybieramy życie” – takie hasło przyświecało tegorocznemu FSM-owi. Oraz z błogosławionym Jakubem Strzemię – trzeba dodać, bo i ten patron krakowskiej prowincji franciszkanów zagościł w swoich relikwiach. Odprawiono przy nich „Nabożeństwo Mitry”. Bł. Jakub uchodzi za patrona w bólach i zawrotach głowy, a wiekowa tradycja przypisuje jego mitrze właściwości uzdrawiające.
Historycznych odwołań podczas FSM było więcej: jeden z dni poświęcono św. Maksymilianowi; odbyło się także nabożeństwo przyjęcia nowych członków MI. Autentycznym mieczem pasowano nowych Rycerzy Niepokalanej.W ramach akcji „wybierania życia” zorganizowano dzień honorowego krwiodawstwa – 53 śmiałków oddało łącznie 22 litry krwi. Z kolei ratowaniu życia nienarodzonych poświęcone było nabożeństwo duchowej adopcji. I jeszcze znalazło się miejsce na szacunek życia wokół nas.
Jednym z gości FSM-u była „REFA” – Ruch Ekologiczny Świętego Franciszka z Asyżu. Jego członkowie przeprowadzili plenerową konferencję, wyprowadzając młodzież... w pole, w las i nad strumień, by dostrzegli i uszanowali życie w stworzeniach. Nie zapomniano też o życiu łaską: u progu FSM-u jego uczestnicy przeżyli nabożeństwo pojednania i spowiedź. Młodzież była ponadto świadkiem święceń kapłańskich o. Łukasza Samca, pracującego na misjach, oraz ceremonii zaślubin Ani i Łukasza, od lat związanych z FSM-em.
Miejsca z klimatem
Na FSM-ie zaskakuje wyciszenie i porządek. Na niewielkiej przestrzeni biwakuje tysiąc młodych. Nie ma problemów z dyscypliną. Jest też dla FSM-owiczów na Kalwarii kilka miejsc ważnych. Kościół – a w nim łaskami słynący obraz Matki Boskiej. Na środku prezbiterium – duży franciszkański krzyż. Przy ołtarzu płonie świeca z logo Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na specjalnym tronie leży otwarta księga Pisma Świętego oraz reguła franciszkańska, mająca w tym roku 800 lat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.