Zamęt i polemiki?

Watykańska deklaracja w sprawie dialogu z Chinami.

W kwestiach dotyczących Chin Papież jest w stałym kontakcie ze swymi współpracownikami, w szczególności z Sekretariatu Stanu, i jest przez nich informowany w sposób wierny i szczegółowy o sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach i o kolejnych krokach w dialogu między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową, które śledzi ze szczególną troską. Dziwi zatem i budzi ubolewanie fakt, że niektórzy ludzie Kościoła temu przeczą, wzbudzając tym samym zamęt i polemiki” – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Dotyczy ono głośnej już sprawy dwóch katakumbowych biskupów w Chinach. Według informacji potwierdzonych między innymi przez kard. Josepha Zen, Stolica Apostolska miała ich poprosić o rezygnację z urzędu, aby ich miejsce mogli zająć wyświęceni bezprawnie biskupi stowarzyszenia patriotycznego, podporządkowanego komunistycznemu reżimowi. 10 stycznia kard. Zen przybył do Watykanu i dwa dni później spotkał się z Papieżem, aby osobiście przekazać mu list od jednego z biskupów poproszonych o dymisję, ponieważ, jak wyznał, obawiał się, że list wysłany drogą oficjalną mógłby do Franciszka nie dotrzeć. Papież miał też powiedzieć kard. Zen, że polecił Sekretariatowi Stanu, by w sprawie chińskich biskupów nie robiono tego, co stało się z kard. Mindszentym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, KOŚCIÓŁ

 • Bezimienny
  31.01.2018 10:02
  Hmmmm.... W relacjach z Chinami Stolica Apostolska chyba dość często w tej czy owej sprawie ustępuje, a niespecjalnie widać, b przynosiło to jakieś pozytywne efekty. Tych przełomowych momentów we wzajemnych relacjach było już sporo i była to droga donikąd. Może jednak trzeba pozwolić Kościołowi w Chinach być sobą? Bo nie bardzo widzę co dałoby to, gdyby ci dwaj biskupi ustąpili. Pewnie się nie znam, ale mam wrażenie, że czasem stawia się sukces dyplomacji ponad człowieka. A to zawsze przynosi w dalszej konsekwencji opłakane skutki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8