Papież: Kto jest zachłanny, nigdy nie jest nasycony

"Ten, kto jest zachłanny, nigdy nie jest nasycony" - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Tłumaczył wiernym, że pazerność prowadzi do tego, że traci się wszystko.

"Zwycięskim sposobem życia jest pokorna miłość" - wskazał. Jak mówił, nie można inaczej pokonać zła i dać nadziei światu.

"Mogłoby się wydawać, że to logika przegranych" - zauważył Franciszek. Podkreślił też, że "ten, kto kocha, traci władzę, kto coś daje, pozbawia się czegoś, a miłość to dar".

"Posiadanie zawsze popycha do tego, by chcieć coś jeszcze. Dostałem coś i natychmiast chcę czegoś większego i tak dalej; nigdy nie jest się zadowolonym. To paskudna żądza" - ocenił papież.

Przypomniał: "Jezus mówi to jasno: kto kocha to co jego, traci to; jeśli jesteś zachłanny, uwielbiasz mieć wiele rzeczy, stracisz wszystko, także życie, to znaczy: kto kocha to co ma i żyje tylko dla swoich interesów, puszy się i przegrywa".

"Ten zaś - dodał Franciszek - kto jest gotów służyć innym, żyje na wzór Boga, a zatem jest wygrany, ratuje siebie i innych, staje się nasieniem nadziei dla świata".

Papież tłumaczył wiernym, że "pięknie jest pomagać innym i im służyć". "Możemy być zmęczeni, cóż, takie jest życie, ale serce napełnia się radością i nadzieją" - powiedział.

Zwracając się do Polaków papież nawiązał do zbliżających się uroczystości Wielkiego Tygodnia: "Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana. Niech Triduum Paschalne będzie dla Was i dla Waszych bliskich czasem nadziei, która niesie wewnętrzny pokój i pragnienie uczestniczenia w chwalebnym życiu Chrystusa".

"Zatrzymajmy się przed Jego krzyżem i przed pustym grobem, aby przekonać się, że z Nim nic nie jest stracone, w Nim zawsze możemy mieć nadzieję. On jest naszą nadzieją" - dodał Franciszek.

Na znaczenie rozpoczynającego się jutro Triduum Paschalnego Papież wskazał też obecnym na audiencji Polakom:

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana. Niech Triduum Paschalne będzie dla Was i dla Waszych bliskich czasem nadziei, która niesie wewnętrzny pokój i pragnienie uczestniczenia w chwalebnym życiu Chrystusa. Zatrzymajmy się przed Jego krzyżem i przed pustym grobem, aby przekonać się, że z Nim nic nie jest stracone, w Nim zawsze możemy mieć nadzieję. On jest naszą nadzieją. Z tym życzeniem serdecznie Wam błogosławię”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10