Jak co roku tydzień po Wielkanocy do łagiewnickich zdrojów miłosierdzia przyjadą pielgrzymi z całej Polski i ze świata. Uroczystej Sumie przy ołtarzu polowym o godz. 10 będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Obchody święta Bożego Miłosierdzia tradycyjnie rozpoczną się już w sobotę 22 kwietnia o godz. 21 całonocnym czuwaniem w bazylice, które otworzy nabożeństwo Drogi Miłosierdzia pod hasłem: "Spotkanie w blasku wiary". Rozważaniom autorstwa ks. Franciszka Ślusarczyka, kustosza sanktuarium Bożego Miłosierdzia, towarzyszyć będą krótkie filmiki ukazujące duchową kondycję współczesnego człowieka i zagrożenia, z jakimi zmaga się świat. Do godz. 22 nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP3 i TV Polonia. O północy odprawiona zostanie także Msza św., której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś.
W niedzielę rano 23 kwietnia w pierwszej Mszy św. będzie można uczestniczyć o godz. 6, a przewodniczyć jej będzie ks. Krzysztof Gryz, rektor WSD Archidiecezji Krakowskiej. O godz. 8 kolejną Mszę św. odprawi ks. Stanisław Olszówka, wieloletni, emerytowany już proboszcz zakopiańskiej parafii Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Z kolei o godz. 10 uroczystej Sumie przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Jędraszewski.
Kolejne Msze św. odprawione zostaną o godz. 12.30 (przewodniczy o. Marian Waligóra OSPPE, przeor klasztoru na Jasnej Górze), 16 (przy ołtarzu polowym, przewodniczy bp Damian Muskus), 18 (bp Jan Zając) i 19 (o. Andrzej Zagórski MS). Godzinę Miłosierdzia (15.00) w bazylice poprowadzi natomiast ks. Ślusarczyk.
Kard. Stanisław Dziwisz z pielgrzymami będzie się w tym roku łączył duchowo, bowiem będzie uczestniczył w tym czasie w uroczystościach z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce, które 23 kwietnia trwać będą w Gnieźnie.
Cały czas będzie też trwała spowiedź w górnej i dolnej części bazyliki (w dolnej spowiadać będą dodatkowo kapłani posługujący się językami obcymi i językiem migowym). Komunia św. będzie udzielana podczas Mszy św., a dodatkowo także po każdej z nich (dla osób, które nie zdążyły podejść do kapłanów) w kaplicy centralnej w dolnej części bazyliki.
Z kolei w domu duszpasterskim będzie można skorzystać z ciepłych i zimnych posiłków oraz napojów.
Jak przypomina ks. Ślusarczyk, w tym roku mija 20 lat od chwili, w której (w czerwcu 1997 r.) Jan Paweł II pobłogosławił miejsce, na którym miała ruszyć budowa sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 5 lat później papież gościł tu ponownie, konsekrując bazylikę i zawierzając świat Bożemu miłosierdziu. W 2006 r. do Łagiewnik przyjechał też jego następca papież Benedykt XVI. Z kolei w 2016 r. do źródeł miłosierdzia przybył również papież Franciszek, który modlił się tu podczas Światowych Dni Młodzieży. Sanktuarium nawiedziły wtedy również setki tysięcy młodych pielgrzymów.
- Jan Paweł II powtarzał, że nic nie jest tak potrzebne człowiekowi, jak Boże miłosierdzie, i że nie zazna świat pokoju, dopóki nie zaufa Bożemu miłosierdziu. Rzeczywiście, cały czas tego doświadczamy, dlatego trzeba nieustannie modlić się i wypraszać światu miłosierdzie. Światu, w którym wciąż dochodzi do zamachów, śmierci niewinnych osób. Niech więc tu przemieniają się serca ludzi i niech z tego sanktuarium na cały świat promieniuje orędzie o Bożym miłosierdziu - mówi ks. Ślusarczyk.
Z kolei ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława BM, opowiada, że przy sanktuarium w najbliższym czasie ma powstać Apostolat Miłosierdzia, skupiający wszystkie dzieła i inicjatywy, jakie powstały tu na przestrzeni ostatnich 20 lat. - Chcemy też, by zorganizowały się grupy osób gotowych przez jedną, wybraną przez siebie godzinę w roku adorować tu Jezusa w Najświętszym Sakramencie. On czeka na każdego z nas. Zapisywać się można poprzez stronę: www.apostolat.milosierdzie.pl - zachęca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.