W kalendarzu liturgicznym brazylijskiego Kościoła przypada dziś, 12 października, uroczystość Patronki i Królowej Brazylii, Pani z Aparecidy. Jest to uroczystość nie tylko liturgiczna, ale także dla wszystkich Brazylijczyków dzień wolny od pracy.
Jest to uroczystość nie tylko liturgiczna, ale także dla wszystkich Brazylijczyków dzień wolny od pracy. Decyzję o tym podjął w 1980 r. ówczesny prezydent, a ostatni generał rządzący państwem, João Batista Figuieiredo, dla upamiętnienia pierwszej wizyty Papieża Jana Pawła II w tym kraju.
Chociaż w ostatnich latach różne wspólnoty neopentekostalne kwestionowały, czy dzień Pani z Aparecidy ma być wolny od pracy dla wszystkich, pomimo istnienia tzw. grupy ewangelikalnej w brazylijskim parlamencie nie udało im się zmienić prawa ustanowionego przez generała Figuieiredo. Jak uważają liderzy tych grup, nie mający (mówiąc bardzo delikatnie) szacunku do Matki Zbawiciela, taki dzień wolny jest faworyzowaniem katolików.
Tegoroczna uroczystość Matki Bożej z Aparecidy inauguruje w całym brazylijskim Kościele Krajowy Rok Maryjny, który potrwa do 11 października 2017 r. Wolą episkopatu jest, aby przez cały rok wierni należycie przygotowali się do przyszłorocznych obchodów 300-lecia wizerunku Matki Bożej Niepokalanej z Aparecidy. Figurkę ciemnego koloru, mającą 39 cm wysokości, wyłowiło trzech rybaków w rzece Paraiba do Sul w 1717 r. Od tamtego momentu wzrastała cześć dla Matki Zbawiciela, którą z nazwano Aparecida (słowo „aparecida” od pojawienia się, znalezienia, ukazania się).
Z okazji rozpoczęcia Krajowego Roku Maryjnego tamtejszy episkopat skierował do wszystkich wiernych specjalne przesłanie.
W przesłaniu do wiernych pasterze tutejszego Kościoła sugerują, aby Rok Maryjny stał się czasem świętowania, pamięci i wdzięczności.
Papież Franciszek będąc przed trzema laty w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Aprecidzie powiedział, że w figurze Pani z Aparecidy „jest coś z wieczności, aby się uczyć. Bóg ofiarował Brazylii swoją Matkę”. Nawiązując do tych papieskich słów biskupi zauważają, że rybacy potrafili w małej figurce Maryi Niepokalanej dostrzec dar Boży i stali się misjonarzami dzielącymi się z sąsiadami otrzymaną łaską. Jest to lekcja dotycząca misji Kościoła w świecie.
„Od 2014 r. trwa nawiedzenie diecezji przez wierną kopię figurki Matki Bożej z Aparecidy. Pielgrzymowanie po miastach i peryferiach wizerunku Pani z Aparecidy, przypomina biednym i opuszczonym, że to oni są ulubieni przez miłosierne serce Boga” – podkreślają biskupi w swoim przesłaniu i gorąco zachęcają wszystkie rodziny i wspólnoty do czynnego udziału w Roku Maryjnym.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.