Papieska Rada „Iustitia et Pax” w rocznicę zrzucenia bomb atomowych.
Rocznica zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki jest wyjątkowym wezwaniem do modlitwy, zwłaszcza w czasie ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Mówił o tym ks. Michael Czerny SJ z Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podczas dwudniowej konferencji, która z tej okazji odbyła się w Tokio. Tę tragiczną, już 71. rocznicę, obchodzimy 6 i 9 sierpnia.
„Kościół jest powołany do bycia wiarygodnym świadkiem miłosierdzia, wyznając je i przeżywając jako rdzeń objawienia Jezusa Chrystusa” – mówił ks. Czerny, przypominając jednocześnie słowa bł. Pawła VI, które padły 50 lat temu podczas konferencji ONZ: „Nigdy jeden przeciw drugiemu, nigdy więcej! ... Nigdy więcej wojny”. Duchowny wyjaśnił równocześnie, że słowa błogosławionego Papieża są wezwaniem do solidarności z ofiarami bomb atomowych, wojen i terroryzmu na całym świecie. Przedstawiciel Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zauważył, że w Roku Jubileuszowym wspomnienie tej rocznicy może „otworzyć nas na łaski, którymi Bóg tak gorąco pragnie zalać nasze serca. Niech ta łaska przebaczenia, pojednania, solidarności i nadziei dotyka każdego człowieka, każdą wspólnotę wierzących i grupę społeczną, którą spotykamy na naszej drodze” – mówił przedstawiciel Watykanu.
Dwadzieścia lat temu, 8 lipca 1996 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał opinię doradczą w sprawie legalności groźby lub użycia broni jądrowej. Choć nie została ona zadeklarowana jako nielegalna, to jednak deklaracja Trybunału znacznie ogranicza jej użycie. Jest także apelem o całkowite rozbrojenie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.