Najpopularniejszy filmik nagrany do piosenki "World Youth Day Is Back For You" stworzyły siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Siostry filmik nagrały, bo zostały do tego wyzwane, lub - jak kto woli - nominowane. Zasady zabawy są bowiem takie same, jak podczas Ice Bucket Challenge, które w internecie święciło triumfy dwa lata temu. IBC na celu miało pomoc osobom chorym na stwardnienie rozsiane i zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich problemy. #WYDChallenge promuje natomiast Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, zachęca do przyjazdu do naszego miasta i zaraża wszystkich optymizmem!
Wszystko zaczęło się od tego, że po ŚDM w Rio de Janeiro francuski zespół uwielbieniowy UNI'T nagrał piosenkę "World Youth Day Is Back For You", do której można tańczyć, śpiewać, albo nawet pakować plecak na kolejne ŚDM. Robiąc to warto jednak nagrać filmik i jak najszybciej zamieścić go w sieci.
- Zespół, który stworzył piosenkę, poprosił media społecznościowe, by ją skutecznie rozpromować. Z nami skontaktował się już dawno temu i zaczęliśmy myśleć, jak połączyć ideę promowania ŚDM z piosenką. W końcu wymyślony został taki właśnie filmik, a teraz jest najlepszy czas, by zrobiło się o tym głośno - tłumaczy Tony Oliveira, wolontariusz z Brazylii pracujący w KO SDM Kraków 2016 w sekcji komunikacji, w sektorze social mediów, współautor pomysłu.
#WYDchallenge zostało opublikowane na Facebooku przez tę sekcję 6 lipca za pośrednictwem oficjalnej strony ŚDM na Facebooku. "Pracując w KO, mamy głowę pełną zadań i spraw do zrobienia przed przyjęciem Was w Krakowie! W tym biegu nie możemy jednak zapomnieć o dobrym humorze i radości! Ale prawdziwa radość jest wtedy, gdy możemy się nią podzielić z innymi" - napisali wolontariusze w opisie do pierwszego filmiku, nagranego przez sekcję komunikacji. Wpis, udostępniony w czternastu językach, w ciągu pięciu dni dotarł do ponad 800 tysięcy osób i został udostępniony niemal 2500 razy!
Ile filmików już powstało w odpowiedzi na wyzwanie? Na pewno ok. 20, choć tak naprawdę ciężko to policzyć, bo wiele osób czy grup, które je nagrywają, nie zgłasza tego komitetowi, albo tak oznacza filmik, że trudno go odnaleźć na Facebooku.
- Od liczb ważniejsze są dla nas miejsca, gdzie takie nagrania powstają - a powstają na całym świecie - m. in. w kanadyjskiej fundacji Salt and Light, niemieckiej wspólnocie Nightfever, włoskiej archidiecezji Bari-Bitonto, a także w Argentynie, Nikaragui i Kolumbii. Zaskoczył nas też filmik nagrany w Iraku - opowiada Tony i dodaje, że wyzwanie można podejmować cały czas, a im więcej filmików powstanie, tym lepiej. - Po zakończeniu ŚDM filmiki zostaną ponownie wykorzystane. Jak? Na razie niech pozostanie to tajemnicą - mówi.
Dla Tony’ego krakowskie ŚDM będą szóstymi z kolei i - jak przekonuje - ŚDM są dla niego sposobem na to, by pokazać w co (Kogo) wierzy, i jak wierzy. - A w wierze nie chodzi tylko o to, by wierzyć (rozumem), ale też o to, by wiarę mieć w sercu i nią żyć, to znaczy zachowywać się zgodnie z tym, czego ona uczy - zauważa Brazylijczyk.
***
Filmiki nagrane przez KO ŚDM Kraków 2016, siostry z Łagiewnik i inne grupy można znaleźć na oficjalnym profilu ŚDM na Facebooku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.