Sport zbyt często wiąże się dzisiaj z aspektem ekonomicznym, nadmierną rywalizacją, przemocą i wykluczaniem.
Uznanie Stolicy Apostolskiej dla roli sportu wyraził jej stały przedstawiciel w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie 28 czerwca na panelu Rady Praw Człowieka. Został on poświęcony wykorzystaniu sportu oraz ideałów olimpijskich w promowaniu praw człowieka dla wszystkich.
Abp Ivan Jurkovič zauważył, że szczególną okazją do tego są tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Jako oznakę stałego zainteresowania Stolicy Apostolskiej tą dziedziną wspomniał konferencję o wierze i sporcie, planowaną w październiku w Watykanie. Ma ona zająć się zjawiskiem sportu w szerszym kontekście kulturalnym i religijnym.
Watykański dyplomata zwrócił uwagę na znaczenie Karty Olimpijskiej. Mówiąc o niej Papież Franciszek podkreślił, że wśród swych zasad ma ona centralne miejsce osoby ludzkiej, rozwój człowieka, obronę jego godności, a także budowanie pokojowego świata i wychowanie młodzieży. Ojciec Święty zauważył też jednak, że sport zbyt często wiąże się dzisiaj z aspektem ekonomicznym, nadmierną rywalizacją, przemocą i wykluczaniem. Aby stawić czoła temu problemowi, winniśmy – jak powiedział Jan Paweł II do sportowców w Jubileuszowym Roku 2000 – „jednoczyć się w walce z wszelkimi wypaczeniami, jakie mogą się zakraść do sportu, dostrzegając w nich przeszkodę dla pełnego rozwoju człowieka i dla jego radości życia”. Abp Jurkovič przypomniał w oenzetowskiej Radzie Praw Człowieka, że jej państwa członkowskie mają obowiązek zachowywać i umacniać etyczne zasady sportu.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.