Syryjskoprawosławni chrześcijanie maszerowali w Aleppo

Mimo tragicznej sytuacji w oblężonym Aleppo chrześcijanie różnych wyznań pozostający w tym syryjskim mieście obchodzili Wielkanoc z wiarą i nadzieją.

Ta paschalna atmosfera udzielała się też wiernym tych Kościołów wschodnich, które używają kalendarza juliańskiego i w tym roku muszą czekać na święta wielkanocne aż do maja. „Ekumenizm krwi” zbliża bowiem w Syrii wszystkich wyznawców Chrystusa.

Jak poinformował mający siedzibę w Damaszku patriarchat syryjsko-prawosławny, w Aleppo urządzono w tych dniach spotkanie młodzieży tego wyznania. Wzięło w nim udział ponad czterystu chłopców i dziewcząt. W ostatnią niedzielę, która zbiegła się z naszą Wielkanocą, przeszli oni ulicami pełnego ruin miasta w marszu z modlitwą o pokój. Wziął w nim udział, wraz z duchowieństwem tamtejszej archidiecezji tego Kościoła, jego patriarcha Ignacy Efrem II.

Celem marszu było również przypomnienie losu tamtejszego arcybiskupa syryjsko-prawosławnego Gregoriosa Yohanny Ibrahima i greckoprawosławnego metropolity Aleppo Boulosa Yazigiego. Obaj hierarchowie zostali porwani przed trzema laty, 22 kwietnia 2013 r., i dotychczas nic o nich nie wiadomo. Modlono się wspólnie o uwolnienie wszystkich uprowadzonych. Odbyło się też nabożeństwo przy tamtejszym pomniku ku czci chrześcijan zamordowanych przed stu laty przez Turków. Ich ofiarą obok Ormian padło też wielu syryjskich prawosławnych i katolików.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7