Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan jest pełnym objawieniem miłosierdzia, obecnego i działającego w dziejach - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę "Regina Caeli" na placu św. Piotra w Watykanie. Modlitwa do Królowej nieba zastępuje w okresie wielkanocnym modlitwę "Anioł Pański".
– Stajemy przed pustym grobem Jezusa i rozważamy z zadziwieniem i wdzięcznością wielką tajemnicę Zmartwychwstania Pana. Życie pokonało śmierć. Miłosierdzie i miłość zwyciężyły nad grzechem! Potrzebujemy wiary i nadziei, aby otworzyć się na tę nową wspaniałą perspektywę – mówił Ojciec Święty.
Wskazał, że w trwającym Roku Jubileuszowym „jesteśmy wezwani, aby na nowo odkryć i przyjąć ze szczególną intensywnością pocieszającą wieść zmartwychwstania: »Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja«”. – Jeśli Chrystus zmartwychwstał, to możemy spojrzeć nowymi oczami i sercami na każde wydarzenie naszego życia, nawet na te najbardziej negatywne. Chwile ciemności, upadku i grzechu mogą się przekształcić i zapowiadać nową drogę. Gdy dotarliśmy do dna naszej nędzy i naszej słabości, zmartwychwstały Chrystus daje nam siłę, by powstać. Jeśli Mu się powierzymy, to Jego łaska nas zbawi! Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan jest pełnym objawieniem miłosierdzia, obecnego i działającego w dziejach. Jest to orędzie paschalne, które rozbrzmiewa i dziś, i które będzie rozbrzmiewać przez cały okres wielkanocny aż do Zesłania Ducha Świętego - przypomniał papież.
Papież powiedział też: „Wczoraj w środkowym Pakistanie Święta Pascha została zbroczona krwią przez odrażający zamach, który spowodował rzeź tylu niewinnych osób, w większości rodzin z mniejszości chrześcijańskiej – szczególnie kobiet i dzieci – zgromadzonych w parku miejskim, aby w radości spędzić święta wielkanocne”.
„Pragnę wyrazić moją bliskość z tymi, których dotknęła ta nikczemna i bezsensowna zbrodnia, i zachęcam do modlitwy do Pana za liczne ofiary oraz ich najbliższych” – mówił Franciszek.
Następnie zaapelował do władz i wszystkich grup społecznych w Pakistanie, aby zrobiły wszystko dla przywrócenia bezpieczeństwa i spokoju całej ludności, zwłaszcza „najbardziej bezbronnym mniejszościom religijnym”.
„Raz jeszcze powtarzam, że przemoc i zabójcza nienawiść prowadzą jedynie do bólu i zniszczenia” – podkreślił papież, wskazując że szacunek i braterstwo są jedyną drogą do pokoju.
Franciszek wezwał do modlitwy o to, aby „powstrzymać stosujących przemoc, którzy sieją przerażenie i śmierć, i o to, by na świecie mogły zapanować miłość, sprawiedliwość i pojednanie”.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.