Od 1 do 3 czerwca trwać będzie w Rzymie Jubileusz prezbiterów. Termin wybrano ze względu na przypadającą w tym roku 160. rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Na włoskiej stronie Jubileuszu został opublikowany ramowy program rzymskich uroczystości. Poniżej udostępniamy go polskiemu czytelnikowi.
Środa, 1 czerwca
Między godziną 8:00 a 19:00, w kościołach jubileuszowych Rzymu, sprawowany będzie sakrament pokuty i trwać będzie adoracja najświętszego Sakramentu.
O godzinie 14:00 rozpocznie się pielgrzymka kapłanów do Drzwi Świętych.
O godzinie 21:00, w wybranych kościołach Rzymu, kapłańskie Lectio Diivina.
Czwartek, 2 czerwca
W drugim dniu prezbiterzy zaproszeni są do refleksji nad swoim powołaniem. Program przewiduje trzy konferencje: o godzinie 9:30, 12:00 i 16:00. Po pierwszej uczestnicy są zaproszeni do koncelebry. Po ostatniej przewidziane jest podsumowanie i błogosławieństwo Ojca świętego.
Piątek, 3 czerwca
Zasadniczo przewidziany jest jeden punkt programu. Jest nim uroczysta Msza święta, której na Placu Świętego Piotra przewodniczył będzie papież Franciszek. Początek o godzinie 9:30.
„W czasie tej uroczystości, w kontekście nadzwyczajnego Jubileuszu, Ojciec święty Franciszek chce złożyć w Sercu Jezusa wszystkich kapłanów, ze względu na 160. Rocznicę ustanowienia tego święta dla całego Kościoła powszechnego przez Piusa IX w 1856 roku. Byłoby stosowne w każdej diecezji i w każdej wspólnocie zaproponować w tym dniu moment modlitwy za kapłanów, pierwszych szafarzy miłosierdzia Bożego, a także za tych, którzy pierwsi korzystają z odpuszczenia grzechów ze strony jedynego Ojca (…) Niech wezmą w niej udział zarówno świeccy, jak i prezbiterzy. Z tego względu należy ja odprawić o odpowiedniej godzinie, aby umożliwić uczestnictwo ludowi Bożemu oraz kapłanom” (Celebracje miłosierdzia, oficjalna pomoc duszpasterska, s. 16).
Pełny program Jubileuszu Kapłanów w załączniku.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.