Tematy synodalności oraz konieczności zdrowej decentralizacji urzędów watykańskich zostały podjęte na 12. już z kolei sesji Rady Kardynałów zajmującej się reformą Kurii Rzymskiej.
Dyskutowano także o kompetencjach dwóch nowych dykasterii powołanych przez Papieża. Obejmują one – odpowiednio – laikat, rodzinę i życie oraz sprawiedliwość, pokój i migracje. We wszystkich spotkaniach brał osobiście udział Papież Franciszek. Obrady odbyły się w dniach 10-12 grudnia.
Komentując prace dziewięciu kardynałów powołanych przez Ojca Świętego do przeprowadzenia watykańskiej reformy ks. Federico Lombardi wskazał, że podczas obrad mocno wybrzmiał zaproponowany właśnie przez Franciszka temat synodalności oraz konieczności decentralizacji Kościoła. Papież mówił o tym przy okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów. Wiele uwagi poświęcono także reformie ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania Sekretariatu ds. Komunikacji. Ks. Lombardi wskazał w tym kontekście, że będzie to jedna z największych watykańskich instytucji, zatrudniająca w sumie ok. 700 osób, które pracują odpowiednio m.in. w Radiu Watykańskim, dzienniku L’Osservatore Romano, drukarni i księgarni wydawniczej. Zapowiedział, że kolejne spotkanie Rady Kardynałów z Papieżem odbędzie się w lutym [przyszłego] 2016 r.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Czeka nas m.in. nabożeństwo ekumeniczne i dyskusja o kształtowaniu relacji polsko-niemieckich.