W Roku Miłosierdzia będziemy w Polsce promować inicjatywę Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji "24 godziny dla Pana".
Może uda się wreszcie sprawić, żeby nie było to wydarzenie jednorazowe, ale na stałe weszło do kalendarza - mówi w rozmowie z KAI bp Grzegorz Ryś. Ma też nadzieję, że w czasie Jubileuszu Miłosierdzia w polskich parafiach rozpowszechni się praktyka wspólnotowych celebracji sakramentu pokuty. Przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji ma nadzieje, że Jubileusz Miłosierdzia poprawi rozumienie sakramentu pokuty jako spotkania z Bogiem, który jest miłosierny. Chodzi o "wyrwanie spowiedzi z kontekstu moralizowania i przykrego obowiązku" - podkreśla w rozmowie z KAI. Jego zdaniem mogłyby w tym pomóc celebracje sakramentu pokuty.
Pytany o formy świętowania Jubileuszu Miłosierdzia w Polsce bp Ryś zwraca uwagę, iż w bulli „Misericordiae Vultus" ogłaszającej ten jubileusz, papież Franciszek wzywa do poważnej refleksji nad tym, kim jest Bóg. - Miłosierdzie nie jest tylko jednym z Jego przymiotów, ale jest sposobem Jego funkcjonowania w relacji do świata i do człowieka - podkreśla biskup. Ocenia, że jeśli uda się doświadczyć tej relacji Boga do ludzi, odnajdujemy natychmiast właściwe miejsce dla Kościoła, który jest w funkcji odniesienia Boga do człowieka.
Bp Ryś powiedział też, że Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, którym kieruje w ramach struktur Konferencji Episkopatu Polski czuje się wezwany do tego, by moderować Jubileusz Miłosierdzia w Polsce, skoro papież Franciszek powierzył to zadanie analogicznej strukturze w Watykanie - Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Wyraził przy tym przekonanie, że środowiska nowej ewangelizacji mogą oddać "wiele sensownej posługi Kościołowi w Polsce". - To jest ogromnie ważne - zaznacza - bo ściśle pojęta nowa ewangelizacja to pokazanie rzeczywistości sakramentu pokuty jako wydarzenia, w którym się mieści Dobra Nowina.
Bp Ryś zwraca też uwagę na, jak to określa, księżowską pokusę, by w sposób doraźny rozwiązywać problemy, jakie wyrastają przy sprawowaniu tego sakramentu. - Księża dość często pytają, jak mają postępować w takich czy innych przypadkach. Ale bardziej pierwotne jest pytanie o formację sumienia i rozumienie sakramentu pokuty jako wydarzenia spotkania z Bogiem, który jest miłosierny.
- Potrzebujemy celebracji sakramentu pokuty dla niej samej, a niekoniecznie przy innej okazji - podkreśla bp Ryś. Przekonuje, że nie chodzi o to, by np. w parafii ogłosić dobę spowiedzi ale bardziej o to, by sprawować liturgię pokutną wokół sakramentu pokuty i pojednania, która będzie głoszeniem Dobrej Nowiny, doświadczeniem przebaczenia i pojednania z innymi. To jest sedno Dobrej Nowiny - zaznaczył.
W Polsce mamy dużo do zrobienia - uważa bp Ryś, gdyż nawet na rekolekcjach ogłaszana jest spowiedź, a nie praktykuje się liturgii pokutnej tzn. celebracji Słowa Bożego połączonej z indywidualną spowiedzią. - Chodzi o nową perspektywę: najpierw słucham Boga, który do mnie mówi, a potem odpowiadam. To szansa na wyrwanie spowiedzi z kontekstu moralizowania i przykrego obowiązku - podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
Przy tej okazji przypomina, że Episkopat zwraca uwagę, żeby celebracja sakramentu pokuty, także wtedy, kiedy ma bardzo prosty przebieg, wychodziła od wspólnego słuchania i refleksji nad słowem Bożym a kończyła się indywidualną spowiedzią. - Mamy zalecenia, pytanie na ile to się przekłada na praktykę - zauważa bp Ryś.
Podkreśla, że niezwykle ważne jest by, Kościół jako wspólnota powszechna doświadczył siebie jako grzesznego a zarazem rozgrzeszanego i pojednanego. Wtedy IV Niedzielę Wielkiego Postu zwaną "Laetare" możemy faktycznie przeżywać w radości, która się rodzi z doświadczenia miłosierdzia Boga nad nami. Przesłanie inicjatywy "24 godziny dla Pana" jest znacznie bogatsze niż Nocy Konfesjonałów choć jest ona bardzo praktyczną inicjatywą, dostosowaniem się do rozkładu zajęć ludzi, wyjściem naprzeciw tym, którzy szukają też doświadczenia spowiedzi nie w pośpiechu, tylko w spokoju.
Bp Ryś wyraził nadzieję, że w Roku Miłosierdzia inicjatywa "24 godziny dla Pana" sprawowana w sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, a wraz z nią celebracje sakramentu pojednania, "przebiją" się mocno również do świadomości i praktyki polskich katolików. Jako zespół ogólnopolski i we wszystkich strukturach, które są w poszczególnych diecezjach czy wspólnotach kościelnych, będziemy je szczególnie promować - zapowiada przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
Poinformował też, że Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji przygotowuje kilka praktycznych narzędzi na Jubileusz Miłosierdzia. Będzie to 7 niewielkich podręczników m.in. o modlitwie psalmami miłosierdzia czy o lekturze przypowieści, które są skoncentrowane na miłosierdziu. W przygotowaniu jest również podręcznik dotyczący sakramentu pokuty.
- Będziemy te pomoce natychmiast udostępniać polskiemu Kościołowi i duszpasterzom. Będą mogli z nich skorzystać zarówno proboszczowie jak i wspólnoty parafialne - zapowiada bp Grzegorz Ryś.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.