W Parlamencie Europejskim rozpoczął się „Tydzień dla życia”, zainicjowany przez polskich posłów. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia i Fundacja JEDEN z NAS zorganizowały z tej okazji wystawę pt. „Krótka historia, dlaczego życie jest dobre”. Otworzył ją eurodeputowany Marek Jurek.
„Urządziliśmy wystawę o tym, że życie jest dobre. Pokazującą całe życie człowieka od poczęcia po starość. Otwierając wystawę podkreśliłem, że ukazuje ona wartości, które nas określają. Są to: miłość do naszych dzieci, wiara w sens przekazywania życia i solidarność pokoleń naszych narodów, również uznanie dla odwagi, a czasami wręcz bohaterstwa rodziców, którzy są wierni swoim dzieciom w sytuacjach naprawdę trudnych, kiedy trzeba je przyjąć na świat – podkreśla Marek Jurek. – Cieszę się przede wszystkim z tego, że ta wystawa, która w swoim założeniu miała być takim darem Polski dla narodów Europy w Parlamencie Europejskim, spotkała się z dobrym przyjęciem przedstawicieli wielu krajów. Mam nadzieję, że będzie ona pokazywać, iż nie możemy milczeć o tym, co powinno stanowić naszą pierwszą, najważniejszą odpowiedzialność. Arystoteles mówił, że państwo powstaje po to, żeby bronić życia, a działa po to, żeby życie uczynić lepszym. Wspaniale ujął to w tej krótkiej formule cywilizacji życia św. Jan Paweł II, kiedy ukazał nie tylko, że my powinniśmy budować cywilizację szanującą życie, ale że właśnie troska o życie w tym sensie arystotelesowskim jest właściwie istotą każdej cywilizacji. O cywilizacji możemy mówić tam, gdzie troszczymy się o życie; o odpowiedzialności społecznej możemy mówić tam, gdzie widzimy życie najsłabszych. I to chcieliśmy pokazać przez tę naszą wystawę” – powiedział europoseł Jurek.
Inicjatorzy europejskiej akcji dążącej do zakazania finansowania z budżetu unijnego aborcji ogłosili dziś w Parlamencie Europejskim, iż po odrzuceniu wniosku z podpisami prawie 2 ml obywateli z krajów unijnych składają petycję do Parlamentu Europejskiego, który na poziomie Komisji ds. petycji a następnie na forum parlamentu podejmie ten temat. Warto zaznaczyć, iż sprawą zajmuje się już Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który bada zasadność i podstawy prawne odrzucenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej JEDEN z NAS przez Komisję Europejską.
W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 50 byłych więźniów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.