Aktualny stan gospodarki na świecie jest konsekwencją błędów, niekiedy całkiem świadomych, popełnionych przez ekonomiczne autorytety, w tym laureatów nagrody Nobla – uważa kard. Oscar Rodríguez Maradiaga.
Koordynator Rady Kardynałów oraz szef Caritas Internationalis mówił o tym na marginesie prezentacji książki o społecznym nauczaniu Ojca Świętego pod tytułem Papa Francesco, questa economia uccide – „Papież Franciszek. Ta gospodarka zabija”.
Kard. Rodríguez Maradiaga podkreślił, że katolicy muszą mieć odwagę zakwestionować aktualny system gospodarczy, skoro nie służy on człowiekowi, lecz utrwala hegemonię finansów. Nie można z tym zwlekać, bo nierówności wcześniej czy później prowadzą do wybuchu przemocy – bije na alarm arcybiskup stolicy Hondurasu.
Przestrzega on również przed rozwiązaniami narzucanymi przez międzynarodowe instytucje finansowe, które nawołują do skromniejszego stylu życia. Zdaniem honduraskiego purpurata jest to fałszywe. Skromność jest bowiem cnotą chrześcijańską, lecz w tym przypadku pod tym terminem ukrywa się drastyczne środki, które uderzają przede wszystkim w ubogich.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.