M.in. o współczesnych problemach w posłudze spowiednika rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 24. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich.
Przed Światowymi Dniami Młodzieży spotkanie jest także okazją do omówienia problemów młodych ludzi i sposobów ich duchowego prowadzenia.
Księża zauważają, że udzielanie sakramentu w konfesjonale jest w dzisiejszych czasach jedną z trudniejszych posług kapłańskich. Jak podkreślił o. Damian Kosecki CCG, w odniesieniu do młodych wynika to głównie z faktu zanikania poczucia grzechu: „Dzisiaj młodzi ludzie zatracili poczucie grzechu w ogóle; jeżeli oni są atakowali tym grzechem na każdym kroku, to – można powiedzieć – przyzwyczaili się do grzechu”.
Bp Paweł Socha z Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa dodaje, że tak naprawdę to młodzież bardzo szuka przewodników, dlatego dobry spowiednik jest dla niej gwarancją prawdziwego powrotu do Boga: „Młodzi ludzie szukają takiego oparcia w kimś, kto by ich prowadził, doradził im i wskazał przez kierownictwo duchowe, jak przezwyciężyć tę dzisiejszą zmasowaną nagonkę, aby nie stosowali żadnych zasad moralnych”.
„Gdyby ludzie bardziej pilnowali Sakramentu Pokuty i Pojednania, gabinety psychoterapeutyczne nie byłyby tak oblegane” – zauważają księża. Dodają, że to „pilnowanie” dotyczy też spowiedników, którzy wobec coraz bardziej zmieniających się kwestii bioetycznych czy problemów społecznych muszą nieustannie doskonalić się w swej posłudze.
Podczas modlitw w Kaplicy Matki Bożej ponad stu kapłanów prosi nie tylko za penitentów i spowiedników, ale także, w Roku Życia Konsekrowanego, za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.