O poszukiwaniu smaku życia rozmawiają w Pradze młodzi ludzie goszczeni przez czeskie Kościoły chrześcijańskie. Temu tematowi poświęcony jest dzisiejszy dzień 37. Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego tam przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
30 tys. uczestników praskiego spotkania podczas porannej modlitwy i rozmów w małych grupach, w 170 goszczących ich parafiach, próbowało odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie odnajdujemy smak życia? Kim są osoby, które nam go przekazują? Jak to czynią?”.
Wprowadzeniem do tej wymiany opinii było wczorajsze wieczorne rozważanie przeora Wspólnoty z Taizé, brata Aloisa. Zaznaczył on, że pokoju Chrystusa nie możemy zachować dla siebie. Przechodzi on w życzliwość dla innych, w odrzucenie niesprawiedliwości, w dołożenie wszelkich starań, żeby ziemia bardziej nadawała się na mieszkanie dla wszystkich.
Natomiast podczas dzisiejszej modlitwy południowej w 17 kościołach centrum Pragi bracia z Taizé wskazali, że pojednanie wymaga, by przypomnieć sobie, co inni mogą mieć przeciwko nam; trzeba je postawić na pierwszym miejscu, bo kto pojedna się ze swoim bratem albo siostrą, widzi Boga. Po południu odbyły się spotkania tematyczne, dotyczące duchowości, Kościoła, życia społecznego, a także kwestii wiary i sztuki.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.