"Kocham cię życie!" dla księdza stulatka

Ze specjalnym koncertem dla stuletniego ks. prałata Józefa Strączka, do Porąbki koło Kęt przyjechała Edyta Geppert - jedna z jego ulubionych współczesnych wokalistek.

Ks. prałat Józef Strączek, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia NMP w Porąbce koło Kęt, 17 października skończył 100 lat! W tym roku świętował także 75-lecie święceń kapłańskich, których w 1939 roku w katedrze na Wawelu udzielił mu kard. Adam Sapieha.

W dniu urodzin Ksiądz Jubilat świętował z porąbczańskimi parafianami. Kolejka osób, które chciały mu złożyć życzenia była tak długa, że życzenia składano dłużej niż trwała Msza Święta! Natomiast 23 października do Porąbki przyjechali zaprzyjaźnieni z jubilatem księża z archidiecezji krakowskiej, księża-rodacy, a także duszpasterze z różnych parafii diecezji bielsko-żywieckiej.

Mszy św. z okazji setnej rocznicy urodzin przewodniczył sam jubilat! Przy ołtarzu, w asyście stanęli z nim ks. Tadeusz Kasperek, pochodzący z Porąbki proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wadowicach, wyświęcony w 1977 roku oraz krewny - ks. Alojzy Strączek.

Jubilat odebrał życzenia od kardynała Stanisława Dziwisza, a także odczytane przed Mszą św. listy od biskupów Romana Pindla i Piotra Gregera oraz bpa. Kazimierza Górnego, emerytowanego biskupa rzeszowskiego.

Po Eucharystii w miejscowym ośrodku kultury specjalnie dla księdza jubilata wystąpiła z porywającym słuchaczy koncertem Edyta Geppert - jedna z jego ulubionych wokalistek. Koncert to prezent miejscowych władz samorządowych, reprezentowanych na uroczystości przez starostę bielskiego Andrzeja Płonkę i wótka Porabki Czesława Bułkę.

TA ulica

- Nauczyłeś mnie kochać konfesjonał i czekać na ludzi przed i po Mszy Świętej. I tego, że nie wolno się śpieszyć podczas odprawiania Eucharystii - podkreślał w jubileuszowej homilii ks. Tadeusz Kasperek. - Ksiądz Prałat, to kapłan Różańca i brewiarza. I uważam, że ul. Cmentarna kiedyś powinna nosić jego imię. Bo tam go najczęściej spotykałem - właśnie z różańcem albo brewiarzem.

Ks. Kasperek podkreślał również wielkie przywiązanie ks. Strączka do adoracji Najświętszego Sakramentu. Wspominał jego miłość do Matki Bożej - w której wizerunek obecny w ołtarzu głównym kościoła Narodzenia NMP w Porąbce, wpatruje się od 1957 r., - a także św. Józefa, którego imię dali mu rodzice na chrzcie. A został ochrzczony już na drugi dzień po narodzinach!

Prezent na scenie

Kim jest dla współbraci kapłanów świadczyła wielka troska jaką w czasie jubileuszu otaczali go starsi i młodsi kapłani - ks. Eugeniusz Nycz, obecny proboszcz z Porąbki, wikariusz ks. Marek Wróbel oraz były wikariusz ks. Marcin Mendrzak i pochodzący z Porąbki ks. Grzegorz Kierpiec.

Po Mszy św. w porąbczańskim GOK-u, śpiewane życzenia złożyli jubilatowi kapela i tancerze z zespołu "Porąbczanie". Po tym akcencie. na scenie wystąpiła Edyta Geppert w specjalnie dobranym repertuarze. Nie mogło zabraknąć piosenki o wiele mówiącym o księdzu Józefie tytule "Kocham cię życie".

Pod koniec koncertu, kiedy ksiądz jubilat wyszedł na scenę, by podziękować artystce, porabczanie i goście tłumnie wypełniający salę GOK-u, zgotowali im obojgu burzliwą owację. Artystka była wyraźnie zaskoczona, że stuletni kapłan cieszy się tak znakomitą kondycją fizyczną i intelektualną!

O stuletnim księdzu jubilacie pisaliśmy także w tekście "Ks. Józef Strączek z Porąbki kończy 100 lat".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6