„Kobiety: głód, nędza i handel ludźmi” to temat międzynarodowego seminarium, które zorganizowała w dniach 15-17 bm. w stolicy Brazylii Caritas tego kraju.
Uczestniczy w nim 150 osób. Jest ono owocem współpracy z brazylijskim episkopatem (komisja ds. posługi w miłości, Iustitia et Pax), krajowym duszpasterstwem zajmującym się ewangelizacją i opieką nad wykorzystywanymi kobietami oraz Caritas USA (Catholic Relief Services), Francji i Hiszpanii. W prace włączyły się też sekretariat gabinetu prezydent Brazylii ds. polityki publicznej na rzecz kobiet i sekretariat ministerstwa rozwoju społecznego ds. bezpieczeństwa żywnościowego.
Eucharystii na rozpoczęcie spotkania przewodniczył sekretarz generalny episkopatu Brazylii bp Leonardo Ulrich Steiner. Seminarium odbywa się w kontekście kampanii walki z głodem w tym kraju i na całym świecie. Brazylijska Caritas przeprowadza ją w tym roku pod hasłem: „Jedna rodzina ludzka to chleb i sprawiedliwość dla wszystkich”.
Głównym celem seminarium jest lepsze zrozumienie rzeczywistości, w jakiej znajduje się często kobieta w kontekście panującego głodu, szerzącej się biedy i szerzenia się handlu ludźmi. W trakcie dyskusji uczestnicy przybyli z Kostaryki, Hiszpanii, Francji i Brazylii poszukują środków do przemiany tych trudnych realiów – wyjaśnia krajowa dyrektor wykonawcza brazylijskiej Caritas Maria Cristina dos Anjos da Conceição. W programie trzydniowego seminarium przewidziano nie tylko konferencje, dyskusje w grupach roboczych, imprezy kulturalne, ale także zebrania plenarne poruszające kwestie nierówności i wyzysku na tle seksualnym czy też handlu ludźmi.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.