Świeccy w Kościele, rodzina, sprawiedliwość i pokój – to główne tematy zakończonych dziś obrad Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła powszechnego.
W związku z powołaniem Sekretariatu Ekonomicznego, na czele której stoi jeden z członków Rady, kard. George Pell, purpuraci uznali sprawy ekonomiczne Stolicy Apostolskiej za rozdział dla nich już zamknięty.
Ponadto kard. Maradiaga, koordynator Rady, przygotował syntezę wszystkich dotychczasowych posiedzeń, podczas których rozpatrywano działalność poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej. Ma to przyśpieszyć pracę Rady. Przygotowano też projekt wprowadzenia do nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej. Jak zastrzegł ks. Federico Lombardi ma on charakter wstępny i prowizoryczny.
„Tekst taki jak konstytucja o Kurii Rzymskiej będzie też miał na pewno aspekty czysto prawne – powiedział ks. Lombardi. – Dlatego od projektu do gotowego już tekstu jest jeszcze daleka droga. Papież będzie się na pewno konsultował z zaufanymi, ale kompetentnymi instytucjami. Tym niemniej Rada jest zadowolona, że owoce jej pracy dojrzewają, nie jesteśmy w kompletnej mgle, która uniemożliwiałaby dostrzeżenie ostatecznego celu. Widać już cel, ale nie można powiedzieć, kiedy zostanie osiągnięty, ponieważ czekają nas kolejne kroki, konsultacje papieża, rewizje...”.
Prymas Niderlandów jest gościem III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodzin.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego o rozmowach z MEN.
Rozpoczął się III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny.