Duchowe owoce kultu włoskiego kleryka ze zgromadzenia pasjonistów św. Gabriela wskazał Papież z okazji konsekracji jego nowego sanktuarium.
Za tydzień, w niedzielę 21 września, w miejscowości Isola del Gran Sasso d'Italia, położonej w Apeninach, we włoskim regionie Abruzja, odbędzie się konsekracja nowego sanktuarium św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Spoczywa w nim ciało tego kleryka pasjonisty, który zmarł tam półtora wieku temu, w 1862 r., mając zaledwie 24 lata. Został kanonizowany w roku 1920. Jego nowe sanktuarium poświęci jako specjalny papieski wysłannik kard. Ennio Antonelli, dawny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. W skierowanym do niego liście Papież pisze, że przy tej okazji duchowieństwo i wierni złożą dzięki Bogu „za tak liczne dobrodziejstwa, jakich od lat udziela tam pielgrzymom za wstawiennictwem tego świętego młodzieńca ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa”.
„Jest to, jak wiadomo, jedno z najsłynniejszych miejsc kultu we Włoszech i w Europie – zauważa Ojciec Święty. – Modlą się w nim co roku liczni wierni, wypraszając sobie i swoim bliskim boskie dary. Wyznają grzechy i doświadczają Bożego miłosierdzia oraz uczestniczą pobożnie w Eucharystii. Do sanktuarium przybywa też wielu młodych i chorych, by prosić o pomoc, opiekę i duchowe pocieszenie”. Papież przypomina, że w 1985 r. kryptę i Kaplicę Pojednania zainaugurował tam św. Jan Paweł II. Franciszek pisze ponadto, że ordynariusz miejscowej diecezji Teramo bp Michele Seccia i kustosz sanktuarium o. Natale Panetta CP zapraszali go, by z okazji konsekracji złożył osobiście wizytę pasterską w Abruzji. Nie mogąc skorzystać z tego zaproszenia, kieruje tam jako swego wysłannika kard. Antonellego. Ma on zachęcić uczestników do gorliwszego naśladowania Chrystusa, aby „z nowym zapałem za wstawiennictwem św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej okazywali szczególną miłość do Ewangelii i Kościoła oraz umocnili wiarę” – pisze Papież.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.