O pokusie uciekania od świata mówił papież w czasie rozważania po modlitwie "Anioł Pański".
Chrześcijanie, żyjąc w świecie i zintegrowani z dzisiejszą rzeczywistością, winni zawsze czerpać siły z Ewangelii i być solą ziemi – przypomniał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 31 sierpnia. Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra w Watykanie wiernym błogosławieństwa apostolskiego papież pozdrowił pielgrzymów z Rzymu, Włoch i zagranicy, m.in. parlamentarzystów katolickich z różnych krajów.
Nawiązując do czytanego dzisiaj w całym Kościele fragmenty Ewangelii Mateuszowej, w którym Jezus zapowiada swą mękę, a przy tym karci św. Piotra, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że czyniąc to, Jezus dał mu do zrozumienia, że apostoł – nawet działając w dobrej sprawie – staje nieświadomie po stronie szatana kusiciela. Również św. Paweł w czytanym fragmencie Listu do Rzymian przestrzega chrześcijan przed czerpaniem wzorów ze świata, wzywając ich w zamian, aby przemieniali się przez odnawianie umysłu, potrafiąc w ten sposób rozeznać wolę Bożą.
Chrześcijanie, żyjąc na tym świecie, wpisują się we współczesną rzeczywistość społeczną i kulturową, co jest słuszne, ale grozi „rozpuszczeniem się” w niej i utratą tej nowości, która pochodzi od Pana i Ducha Świętego. A powinno być odwrotnie: chrześcijanie, żyjąc siła Ewangelii, mają przemieniać siebie i świat - powiedział papież. Dodał, że smutne jest spotykać takich chrześcijan „rozwodnionych” przez współczesny świat. Aby do tego nie dopuścić, konieczne jest codzienne czytanie i rozważanie Ewangelii, aby Słowo Jezusa było stale obecne w naszym życiu. Ważny jest także udział w coniedzielnej Mszy św. I w różnych ćwiczeniach duchowych, rekolekcjach, Eucharystii i modlitwa – podkreślił Franciszek.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił pielgrzymów z różnych stron świata, m.in. parlamentarzystów katolickich z całego świata, zebranych w tych dniach na swym V zgromadzeniu. Przypomniał również, że 1 września obchodzony jest we Włoszech Dzień Troski o Stworzenie, ogłoszony przez episkopat tego kraju. Życzył, aby podejmowane przez ludzi i różne organizacje wysiłki na rzecz ochrony życia i zdrowia obejmowały także środowisko naturalne i przyrodę.
Na następnej stronie pełny, polski tekst rozważań Ojca Świętego:
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).