„Jestem bardzo zaniepokojony okropnym, nieludzkim aktem przemocy wobec dwóch nastolatek. Pokazuje on deprawację natury tych, którzy je zaatakowali. Nie boją się ani Boga, ani prawa”. To słowa biskupa pomocniczego Bombaju Savio Fernandesa po wydarzeniach, do których doszło ostatnio w wiosce Karta w stanie Uttar Pradesh.
Dwie dziewczyny, 13- i 15-latkę, znaleziono powieszone na drzewie. Sekcja zwłok potwierdziła, że przed śmiercią zostały kilkakrotnie zgwałcone.
Środowiska katolickie na różny sposób wyrażały oburzenie nie tylko tą zbrodnią, ale także powszechnym wzrostem przemocy w kraju. W ciągu 40 lat tylko liczba gwałtów wzrosła tam dziewięciokrotnie. Jak podkreśla bp Fernendes, edukacja musi zacząć się w rodzinach, gdzie „oboje rodzice mają wpajać dzieciom wartości takie jak moralność, godność, szacunek i uczciwość wobec dziewcząt i chłopców”.
Hierarcha podkreślił, że ostatnie wydarzenia są przejawem całkowitego braku szacunku dla ludzkiego życia i godności kobiety, a zakorzenione struktury patriarchalne przejawiają się w różnych formach ucisku i przemocy. „Mimo wielu prelekcji, dyskusji i oznak zaniepokojenia, wyrazów oburzenia i solidarności akty tego typu wydają się nie słabnąć. By walczyć z problemem przemocy wobec kobiet, konieczna jest praca nad zmianą miejsca mężczyzn w społeczeństwie, by uświadomić im, czym jest dyskryminacja ze względu na płeć, ich nauczyć ją eliminować” – powiedział biskup pomocniczy Bombaju.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.