Watykańskie przesłanie na europejski kongres o formacji katolickich nauczycieli.
Istotną rolę wierzących nauczycieli w ewangelizacji nowych pokoleń przypomina Stolica Apostolska z okazji europejskiego kongresu o formacji katolickich pedagogów. W szkołach powinna rozbrzmiewać radość Ewangelii – czytamy w watykańskim przesłaniu. – Chrześcijańscy wychowawcy pozwalają odczuć bliską obecność Chrystusa. Są też świadkami wielkiego dziedzictwa, którego strzeże Kościół. Dlatego ich praca daje Kościołowi wielką sposobność do przekazywania wiary, albo przynajmniej do zaznajamiania z nią – napisał kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Na rozpoczęty wczoraj w Sarajewie kongres przybyło 70 uczestników. Są to zazwyczaj osoby odpowiedzialne w danym kraju za szkolnictwo katolickie i duszpasterstwo nauczycieli. Kongres zorganizowała Rada Konferencji Biskupich Europy, a konkretnie jedna z jej sekcji, odpowiedzialna za edukację. Na jej czele stoi abp Marek Jędraszewski.
„Celem tego spotkania jest refleksja nad formacją nauczycieli w szkołach katolickich, ale myślę, że trzeba to zagadnienie ujmować szerzej – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita łódzki. – Nie chodzi nam tylko o to, by przygotować «armię nauczycieli», którzy będą stanowili właściwe zespoły pedagogów w szkołach katolickich, ale także by formować nauczycieli szkół publicznych. Jest to niezwykle ważne dla Polski, w której szkół katolickich tak wiele nie ma, natomiast większość nauczycieli w szkołach publicznych to ludzie wierzący, którzy powinni być apostołami Chrystusa i nie wstydzić się mówić o Chrystusie nawet wobec uczniów niewierzących. Trzeba bowiem zapalić wśród tych uczniów pragnienie pełni człowieczeństwa, a tę pełnię można osiągnąć poprzez odniesienie do postaci Jezusa Chrystusa. Nie wszyscy w Niego wierzą jako w Bożego Syna i Mesjasza, natomiast każdy człowiek może odwołać się do postaci Chrystusa, by zrozumieć siebie jako człowieka” – dodał abp Jędraszewski.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.