Szkoły powinny być miejscem ewangelizacji

Watykańskie przesłanie na europejski kongres o formacji katolickich nauczycieli.

Istotną rolę wierzących nauczycieli w ewangelizacji nowych pokoleń przypomina Stolica Apostolska z okazji europejskiego kongresu o formacji katolickich pedagogów. W szkołach powinna rozbrzmiewać radość Ewangelii – czytamy w watykańskim przesłaniu. – Chrześcijańscy wychowawcy pozwalają odczuć bliską obecność Chrystusa. Są też świadkami wielkiego dziedzictwa, którego strzeże Kościół. Dlatego ich praca daje Kościołowi wielką sposobność do przekazywania wiary, albo przynajmniej do zaznajamiania z nią – napisał kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Na rozpoczęty wczoraj w Sarajewie kongres przybyło 70 uczestników. Są to zazwyczaj osoby odpowiedzialne w danym kraju za szkolnictwo katolickie i duszpasterstwo nauczycieli. Kongres zorganizowała Rada Konferencji Biskupich Europy, a konkretnie jedna z jej sekcji, odpowiedzialna za edukację. Na jej czele stoi abp Marek Jędraszewski.

„Celem tego spotkania jest refleksja nad formacją nauczycieli w szkołach katolickich, ale myślę, że trzeba to zagadnienie ujmować szerzej – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita łódzki. – Nie chodzi nam tylko o to, by przygotować «armię nauczycieli», którzy będą stanowili właściwe zespoły pedagogów w szkołach katolickich, ale także by formować nauczycieli szkół publicznych. Jest to niezwykle ważne dla Polski, w której szkół katolickich tak wiele nie ma, natomiast większość nauczycieli w szkołach publicznych to ludzie wierzący, którzy powinni być apostołami Chrystusa i nie wstydzić się mówić o Chrystusie nawet wobec uczniów niewierzących. Trzeba bowiem zapalić wśród tych uczniów pragnienie pełni człowieczeństwa, a tę pełnię można osiągnąć poprzez odniesienie do postaci Jezusa Chrystusa. Nie wszyscy w Niego wierzą jako w Bożego Syna i Mesjasza, natomiast każdy człowiek może odwołać się do postaci Chrystusa, by zrozumieć siebie jako człowieka” – dodał abp Jędraszewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7