Abp Gądecki: Odwagi! Chrystus Zmartychwstał!

- Jezus umarł i zmartwychwstał także po to, aby odkupić nasze trudne dzieje - powiedział abp Stanisław Gądecki w Orędziu Wielkanocnym.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że przesłanie o zmartwychwstaniu powinno dotrzeć przede wszystkim do tych, którzy cierpią, aby Jezus Chrystus otworzył im drogę do nadziei i radości. W tym kontekście metropolita poznański życzył, by wielkanocne orędzie dotarło do naszych sąsiadów na Ukrainie, „pomagając im budowaniu społeczeństwa, w którym będzie szanowany każdy człowiek i w zachowaniu jedności”.

Abp Gądecki przypomniał, że echo wydarzenia, jakim było zmartwychwstanie Chrystusa rozbrzmiewa po dziś dzień w Kościele i w świecie. Jak zauważył wiara w nie wyrasta ze świadectwa tych, którzy pierwsi zobaczyli odsunięty kamień i pusty grób oraz tych, którym ukazał się Zmartwychwstały.

- W wielkanocny poranek wszystko zaczęło się od początku, w sensie duchowym jest to nowy początek historii kosmosu. „Światło, które oślepiło straże czuwające przy grobie Jezusa przeniknęło czas i przestrzeń, i podobnie jak wiosenne promienie słońca otwierają pąki na gałęziach drzew, tak też blask Zmartwychwstałego pobudza do życia wszelką ludzką nadzieję - mówił metropolita poznański.

W orędzie nie zabrakło nawiązania do sytuacji Polaków poza granicami kraju i zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. Przewodniczący KEP przyznał, że współcześnie wielkanocne „Alleluja” pozostaje nieraz w sprzeczności z płaczem zrodzonym z bolesnych sytuacji, z biedy materialnej i z bezrobocia, z chorób, emigracji i przemocy, z różnego rodzaju biedy duchowej. - Niemniej jednak Jezus umarł i zmartwychwstał także po to, aby odkupić nasze trudne dzieje - mówił hierarcha.

 Na zakończenie, kierujący od niedawana pracami episkopatu abp Gądecki zachęcał, by z odwagą zaangażować się „w trudne sprawy naszej Ojczyzny ze spojrzeniem skierowanym w niebo”. Życzył, by na tej drodze umacniała nas wiara kanonizowanych wkrótce błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6