Episkopat Brazylii o mistrzostwach świata w piłce nożnej 2014

Odbywające się w tych dniach posiedzenie Konferencji Episkopatu Brazylii zaowocowało oficjalną notą na temat zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej.

Biskupi wyrażają z jednej strony radość z rozgrywek piłkarskich, z drugiej jednak stają w obronie tej części społeczeństwa, która cierpi z powodu wykluczenia czy niesprawiedliwości. Wielkie inwestycje finansowe na budowę stadionów i całej infrastruktury, związane z tym wydarzeniem sportowym, tworzy się kosztem publicznej służby zdrowia czy jakości brazylijskiego szkolnictwa. Spowodowało to wiele protestów społecznych w różnych częściach kraju.

W nocie zatytułowanej „Gra o życie” biskupi zaznaczają, że Brazylijczycy znani z gościnności i radości będą potrafili dobrze przyjąć wszystkich, którzy z różnych stron świata przybędą, aby uczestniczyć w mistrzostwach piłki nożnej. Dalej jednak pasterze Kościoła wyrażają ubolewanie, że przygotowania do mistrzostw świata stały się priorytetem dla państwa, co spowodowało wiele manifestacji w obronie suwerenności kraju i podstawowych praw osób najbardziej dotkniętych brakiem efektywnej polityki społecznej, eliminującej oznaki biedy czy przemocy. „Nie można się zgodzić na to, by z powodu mistrzostw świata rodziny i całe wspólnoty były usuwane ze swych domostw z powodu budowy stadionów i innych prac budowlanych, przez co wyraźnie pogwałcono prawo do mieszkania. Ponadto nie można się pogodzić z tym, by rozgrywki sportowe pogłębiały jeszcze bardziej nierówności społeczne w miastach, powodowały degradację środowiska naturalnego czy też uzasadniały ustanawianie ram instytucjonalnych za pomocą dekretów, rozporządzeń i uchwał” – protestują biskupi we wspomnianym dokumencie.

Pasterze brazylijskiego Kościoła zachęcają na koniec społeczeństwo swego kraju, by włączyło się w akcję „mistrzostw świata rozgrywanych w pokoju”, czy też w kampanię „Gra o życie: powiadom o handlu ludźmi!”. Biskupi proszą Matkę Bożej z Aparecidy, Patronkę Brazylii, o opiekę na ten zbliżający się czas zbratania i pojednania między narodami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6